Nová keynesiánská ekonomika

Text dotazu

Dobrý den,

hledám materiály o nové keynesiánské ekonomice a o tom, jak a jaké problémy se v tomto směru řeší (důležité jsou pro mě cenové rigidity, kterými se ekonomové tohoto směru zabývají), popřípadě by v materiálu mohly být zahrnuty i jiné směry pro komparaci. Našla jsem knihu Modern Macroecomics od Snowdona a Vanea, ale nepřijde mi to jako dostačující zdroj, a proto bych Vás ráda poprosila o poskytnutí dalších zdrojů, nejlépe v elektronické podobě.

Odpověď

Dobrý den,
níže naleznete pár tipů na vhodné dokumenty k Vašemu tématu z fondu CIKS VŠE a také z internetu.

Při hledání Vašeho tématu, jak na volném webu, tak např. i v rámci Souborného katalogu VŠE (http://library.vse.cz), doporučujeme použít např. termíny:

Keynesova ekonomie
Keynesiánství
Keynesovství
nová keynesiánská ekonomie
nová keynesiánská makroekonomie

Keynesian
new Keynesian economics
new Keynesian macroeconomics

Příklady tištěných publikací ve fondu CIKS VŠE

Ahiakpor, James C. W. Classical macroeconomics: some modern variations and distortions. London: Routledge, 2003. xviii, 254 s. Routledge studies in the history of economics; 61.ISBN 0-415-15332-8.

Arestis, Philip, ed. Post Keynesian monetary economics: new approaches to financial modelling. Aldershot: Edward Elgar, 1988. xiii, 313 s. New directions in modern economics.ISBN 1-85278-046-0.

Bober, Stanley. Modern macroeconomics: a post-keynesian perspective. London: Croom Helm, 1988. ix, 278 s.ISBN 0-7099-5080-2.

Brinkman, Henk-Jan. Explaining prices in the global economy: a post-Keynesian model. Cheltenham: Edward Elgar, 1999. xi, 226 s. New directions in modern economics.ISBN 1-84064-044-8.

Galí, Jordi. Monetary policy, inflation and the business cycle: an introduction to the New Keynesian framework. Princeton: Princeton University Press, 2008. xi, 203 s.ISBN 978-0-691-13316-4.

Gordon, Myron J. Finance, investment and macroeconomics: the neoclassical and post Keynesian solution. Aldershot: Edward Elgar, 1994. xiv, 213 s.ISBN 1-85278-879-8.

Harvey, John T., ed. a Deprez, Johan, ed. Foundations of international economics: post Keynesian perspectives. London: Routledge, 1999. vi, 283 s.ISBN 0-415-14650-X.

Hazlitt, Henry, ed. The critics of Keynesian economics. Irwington-on-Hudson: Foundation for Economic Education, ©1995. x, 427 s.ISBN 1-57246-013-X.

Holt, Richard P. F., ed., Pressman, Steven, ed. a Spash, Clive L., ed. Post Keynesian and ecological economics: confronting environmental issues. Cheltenham: Edward Elgar, 2009. xii, 325 s.ISBN 978-1-84720-668-8.

Charpe, Matthieu et al. Financial assets, debt and liquidity crises: a Keynesian approach. Cambridge: Cambridge University Press, ©2011. xxiv, 432 s.ISBN 978-1-10700-493-1.

Chiarella, Carl a Flaschel, Peter. The dynamics of Keynesian monetary growth: macro foundations. Cambridge: Cambridge University Press, 2000. xxiv, 409 s.ISBN 0-521-64351-1.

Chiarella, Carl, ed. et al. Quantitative and empirical analysis of nonlinear dynamic macromodels. Amsterdam: Elsevier, 2006. xvi, 546 s. Contributions to economic analysis; 277.ISBN 0-444-52122-4.

Chytil, Zdeněk. Postkeynesovské pojetí nezávislosti centrální banky a fungování komerčních bank. Praha: Vysoká škola ekonomická, 2003. 135 s.ISBN 80-245-0469-3.

Jurečka, Václav a kol. Makroekonomie. 2. aktualiz. vyd. Praha: Grada Publishing, 2013. 342 s. Expert. ISBN 978-80-247-4386-8.

Koderová, Jitka, Sojka, Milan a Havel, Jan. Teorie peněz. 2., rozš. vyd. Praha: Wolters Kluwer Česká republika, 2011. 283 s.ISBN 978-80-7357-640-0.

Kuneš, Pavel. Teoretická východiska monetarismu a postkeynesiánství a formování monetární politiky: monetární teorie prizmatem monetarismu a keynesovské teorie. Praha, 2003. Vedoucí práce Milan Sojka.

Lavoie, M. Introduction to post-Keynesian economics. Houndmills: Palgrave Macmillan, 2009. xiv, 164 s.ISBN 978-0-230-22921-1.

Lee, Frederic S. Post Keynesian price theory. Cambridge: Cambridge University Press, 1998. viii, 281 s.ISBN 0-521-32870-5.

Pissarides, Christopher A. Labour market adjustment: microeconomic foundations of short-run neoclassical and Keynesian dynamics. Cambridge: Cambridge University Press, 2009. xi, 258 s.ISBN 978-0-521-10606-1.

Pressman, Steven, ed. a Holt, Richard P. F., ed. A new guide to post Keynesian economics. London: Routledge, 2001. xvi, 134 s. Contemporary political economy series.ISBN 0-415-22981-2.

Romer, David, ed. a Mankiw, N. Gregory, ed. New Keynesian economics. Vol. 1, Imperfect competition and sticky prices. Cambridge: MIT Press, 1993. x, 430 s. MIT press readings in economics.ISBN 0-262-63133-4.

Romer, David, ed. a Mankiw, N. Gregory, ed. New Keynesian economics. Vol. 2, Coordination failures and real rigidities. Cambridge: MIT Press, 1993. x, 450 s. MIT press readings in economics.ISBN 0-262-63134-2.

Sojka, Milan. Dějiny ekonomických teorií. Vyd. 1. Praha: Havlíček Brain Team, 2010. 541 s.ISBN 978-80-87109-21-2.

Snowdon, Brian a Vane, Howard R. Modern macroeconomics: its origins, development and current state. Cheltenham: Edward Elgar, ©2005. xviii, 807 s.ISBN 1-84542-208-2.

Příklady volně dostupných online zdrojů

How Well does the new Keynesian Sticky Price Model Fit the Data?

Joan Robinsonová, Richard Kahn a Nicholas Kaldor: geneze a komparace keynesiánských teorií

Keynesian, new Keynesian, and new classical economics

Methodological issues and the new Keynesian economics

New Keynesian Economics

NOVÁ KEYNESIÁNSKÁ MAKROEKONOMIE – NOVÝ POHLED NA TRH PRÁCE A MAKROEKONOMICKOU STABILITU

On the indeterminacy of New-Keynesian economics

Post keynesiánská makroekonomická metodologie a její odlišnosti od hlavního proudu ekonomie

Real wage rigidities and the New Keynesian model

The Reincarnation of Keynesian Economics