Nosorožec bílý

Text dotazu

Je pravda, že nosorožců bílých je jen 5 a jestli ano,
tak v jaké zemi. Předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,

nosorožec tuponosý neboli širokohubý či také bílý se tradičně dělil na dva poddruhy - severní (Ceratotherium simum cottoni) a jižní (Ceratotherium simum simum). Podle článku "Místo pěti nosorožců šest : nový druh, který už vlastně neexistuje" byly na základě podrobného zkoumání oba poddruhy nedávno povýšeny na samostatné druhy - nosorožce tuponosého a nosorožce Cottonova.

Nosorožec tuponosý (Ceratotherium simum), dříve označovaný jako jižní poddruh, patřil k nejvzácnějším savcům Země na přelomu 19. a 20. století.
Uvádí se, že v době největší krize žilo v jižní Africe méně než 20 jedinců.
Díly  cílené ochraně se jeho počty vyšplhaly na 17000 jedinců a nyní žije i v zemích, kde se původně nevyskytoval.

Nosorožec Cottonův (Ceratotherium cottoni), dříve označovaný jako severní poddruh, je v opačné situaci. Době svého objevu (nosorožce v roce 1898 objevil major A.Gibbons, lebku dospělého samce, na jejímž základě nosorožce popsal v roce 1908 britský přírodovědec R.Lydekker, získal major
P.H.G.Powell-Cotton) byl relativně početný. V roce 1960 žilo v Africe asi 2250 jedinců, které však pytláci během 20 let dokázali zdecimovat na pouhých
15 kusů. Tehdy přežívali jen v národním parku Garamba v dnešní Demokratické republice Kongo. Cílenou ochranou se se jich počet podařilo zvýšit na 31 jedinců (1995), další pytlačení však začalo v roce 2003 a jeho výsledkem byl prokázaný výskyt pouze 4 zvířat v roce 2006. Od té doby aktuální průzkumy v národním parku Garamba neprokázaly jedinou známku jejich existence, takže je nosorožec Cottonův považován za savce v přírodě vyhubeného.  V současnosti se občas objevují informace o pozorování několika jedinců v jižním Súdánu (http://www.tyden.cz/rubriky/veda-a-technika/veda/v-sudanu-nasli-tri-bile-no
sorozce-jeste-nevyhynuli_153827.html), ale nyní se prokazatelně ví pouze o posledních 7 žijících jedincích, přičemž všichni jsou chovanci dvou zoologických zahrad.  Ve Wild Animal Park v San Diegu žijÍ starý samec Angalifu a vykastrovaná samice Nola. Ze ZOO ve Dvoře Králové pochází 6 zvířat, z nichž byli čtyři poslední jedinci schopni reprodukce (samci Suni a Súdán a samice Fatu a Nájin) odvezeni do Keni (rezervace Ol Pejeta) s nadějí, že by je změna prostředí mohla stimulovat k reprodukci.  V královédvorské ZOO zůstaly pouze dvě samice - starší Nesárí a mladší Nabire, která je bohužel nemocná. Před několika málo dny Nesárí v královédvorské ZOO zemřela (http://zpravy.idnes.cz/ve-dvorske-zoo-zustal-posledni-bily-nosorozec-v-evro
pe-nesari-uhynula-1mw-/domaci.aspx?c=A110602_141603_hradec-zpravy_klu).
Zvířata v Keni mají být stimulována skupinkami nosorožců tuponosých a připouští se i možnost hybridizace.

Zajímavé by pro Vás mohly být i tyto stránky:
* http://www.zoodvurkralove.cz/cs/pomahame-zviratum/nosorozci-bili/
*
http://www.olpejetaconservancy.org/wildlife_conservation/northern-white-rhin
os
* http://www.savingrhinos.org/northern-white-rhino.html

použitá literatura:
* ROBOVSKÝ, Jan ; FERNANDO, Prithiviraj ; GROVES, Colin P. Místo pěti nosorožců šest : nový druh, který už vlastně neexistuje. Vesmír, 2010, roč.
89 (140), č. 6, s. 368-371. ISSN 01042-4544.