Nominále - význam a vysvětlení pojmu

Text dotazu

Prosím o přesné a polopatické vysvětlení pro termín – NOMINÁL.

Odpověď

pokud bych vám měla odpovědět přesně a polopaticky, jak žádáte, pak nominál

= hovorový a slangový výraz slova nominále. Tento slangový výraz je hodně

používán např. mezi filatelisty a numismatiky.

Nominále = nominální hodnota, cena

Nominální = jmenovitý

Nominální hodnota = hodnota bankovky, známky nebo cenného papíru na ní

uvedená.

Nominální kapitál = vykázané, základní, kmenové jmění společnosti. V

ekonomii může být např. nominální mzda, nominální příjmy, nominální úroková

míra.

Nominální styl = v jazykovědě, styl preferující slovesná jména a jmenné

vazby sloves (odborná a publicistická próza).

http://www.slovnik-cizich-slov.net/nominale-nominal/

Literatura:

Universum. Všeobecná encyklopedie. 6. díl/Mb-Op. Praha , Odeon 2001. (s.

474)

Nový akademický slovník cizích slov A-Ž. Praha, Academia 2007. (s. 557)