Noční košile

Text dotazu

Dobrý den,
potřebovala bych zjistit historii vývoje noční košile. Nebo nějaký odkaz na literaturu, kde by se o tomto tématu dalo něco najít.

Odpověď

Dobrý den,

noční košile pod názvem Betthemd se objevuje až v pozdním středověku; do té doby spali lidé nazí nebo v tom, co nosili ve dne. V Čechách je o "sukni ložničné" zmínka poprvé roku 1492. V 16. století se pojmem štofpelc nebo horzkop označují staré kožichy, užívané ke spaní.
První noční košile byly velmi rozměrné, jinak celkem podobné denním, a stejně jako ony patřily k výsadám majetnějších lidí. Všeobecně se noční košile ujímá až v 19. století, v některých zemích ještě později. Ženy si často oblékali na noc přes denní košili noční kabátek.
Čerpáno z: KYBALOVÁ, Ludmila, HERBENOVÁ, Olga, LAMAROVÁ, Milena. Obrazová encyklopedie módy. Praha: Artia, 1973.
Elektronická encyklopedie na internetu Wikipedie http://cs.wikipedia.org/wiki/No%C4%8Dn%C3%AD_ko%C5%A1ile popisuje historii noční košile takto:
noční košile se vyvinuly z dlouhé spodní košile. Spodní košile se nosila celý den pod vrchním oblečením. Večer se svléklo pouze vrchní oblečení, spodní košile se na spaní nesvlékala. Ve spodní košili spali muži i ženy, přičemž ženy používaly košili delší než muži.
Noční košile se jako samostatný oděv začala používat v 16. století. Až do 19. století byla noční košile jediným druhem nočního prádla, který nosili muži, ženy i děti. Teprve koncem 19. století a zejména na začátku 20.
století se vedle nočních košil začala používat také pánská pyžama. Dámská pyžama se objevují až po první světové válce.
V československé armádě byly noční košile používány až do roku 1965 (od roku 1960 se postupně nahrazovaly pyžamy).

O noční košili píše také ZÍBRT, Čeněk. Dějiny kroje v zemích Českých od počátku století 15. až po dobu Bělohorské bitvy.  Praha: F. Šimáček, 1893.

"Košile (lat. camisia) jest starodávný šat. Isidor Sevillský již v VII.
století píše: "Camisias vocamus, quod in his dormimus ia camis." Tedy již před 12 věky znali košile a spali v nich. Do XV. století přinesli si urození páni košile jakožto spodní šat, a dovídáme se, že košile ony byly modré....V modré košili vidíme rytíře spáti v miniaturách Života sv. Františka, malovaných konec XV. století....

V Němcích ještě r. 1525 chodili nejedni bez košile. V oněch starých dobách nikdež nepokládána košile za tak podřízený spodní šat, aby všecek byl pokrýván a v noci v něm lidé spávali....Ale hodně vody přeběhlo Vltavou, nežli sobě v Čechách všickni obvykli v prosté košili spávati. Jinde nebylo jináče. V německých illustracích o Meluzíně z r. 1468...spí oba manželé v loži beze všeho šatu; v Havardově sbírce obrazů...nejednoho francouzského spáče nalezli jsme nahého...Zajímavo, že v konec toho století řečeného v biblí kutnohorské ...vznešený pán leží v loži již šatem všecek oděný....Mohla to býti noční sukně lehká, do níž se lidé na noc oblékali často, a o níž mluví Guarinoni ještě na počátku XVII. věku, řka, že mnozí nestydatí měšťáci i urození zvykli si příkladem svých rodičů spáti o nahém těle, aniž to pokládají za věc neslušnou. Kdyby prý z nouze vzali aspoň nějakou župici nebo "nachtpelz"...Košile vyskytují se v pramenech pod všelijakými jinými jmény. Nejobyčejněji slují "čechle" a "rubáši".

Čerpáno z digitalizovaného dokumentu v Digitální knihovně v systému Kramerius na www.nkp.cz Dějiny kroje v zemích Českých od počátku stoleté 15.
až po dobu Bělohorské bitvy.

Podobné informace lze určitě najít i v jiných publikacích o historii odívání. Pokud by Váš zájem byl hlubší, doporučujeme obrátit se na Knihovnu Uměleckoprůmyslového muzea v Praze http://www.knihovna.upm.cz/.