Nobelova cena

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, kdy se uskutečnil první ročník předání cen Nobelovy ceny a kdo ceny získal a za co. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, Nobelova cena byla poprvé udělena v roce 1901. V oboru fyzika byla Nobelova cena v roce 1901 udělena Wilhelmu Conradu Röntgenovi (Německo) za objev rentgenových paprsků.
V oboru chemie získal Nobelovu cenu roku 1901 Jacobus Henricus van't Hoff (Nizozemí) za objev zákonů chemické kinetiky a zákona osmotického tlaku v roztocích.
Laureátem Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu se v roce 1901 stal Emil Adolf von Behring (Německo) za objev léčení séry, a zvláště pak za objev séra proti záškrtu.
Nobelova cena za literaturu v roce 1901 byla udělena Sully Prudhommovi (Francie) jako "zvláštní uznání básnické kompozice, která dosvědčuje vysoký idealismus, uměleckou dokonalost a vzácnou kombinaci vlastností srdce a rozumu.
Nobelova cena pro rok 1901 byla udělena zakladatelům Červeného kříže - Jean Henri Dunant a Fréderic Passy (Francie).
Informace čerpány z: Kronika Nobelových cen : [Nobelovy ceny za fyziku, chemii, fyziologii a medicínu, literaturu, mír a ceny Švédské říšské banky za ekonomii] / Lubomír Sodomka, Magdaléna Sodomková, Markéta Sodomková. -- Vyd. 1.. -- V Praze : Knižní klub, 2004. -- 775 s. : portréty