niello

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat na nějaké bližší informace o technice niello, která byla použita na výzdobu např. relikviáře svatého Maura.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
"Encyklopedie českého zlatnictví, stříbrnictví  a klenotnictví" uvádí k technice niello následující informace:
"Niello (lat. Nigellum od adjektiva niger = černý, franc. nielle, něm. Blackmal, rusk. čerň) -  technika plošné výzdoby kovu barevně odlišným kovem, druh inlaye. Do motivu negativně vyrytého rydlem nebo dlátkem ve stříbrné či jiné kovové destičce se nalévá rozžhavená slitina stříbra s příměsemi: a) se sírou = sirník stříbrný; b) s mědí, olovem, sírou a boraxem, přibarvená sazemi; c) s jinými komponentami. Po jejím ztuhnutí a ztvrdnutí se povrch zbrousí a přeleští. Niello bylo známo od středověku, velké oblibě se těšilo v antickém Římě, kde jeho výrobu popsal Plinius, a v Byzanci. Po celé Evropě se nielo šířilo v době stěhování národů v 5. - 6. Století; nejhojněji se užívalo v době románské (popsal je Theophilus) a v rané gotice, souběžně s černěmi jiného složení. Sloužilo také k výzdobě velkých ploch například vrat (...), zbraní a zbroje. Do českých zemí bylo nielo uvedeno mistrovskou prací z doby kolem roku 1260, korunovačním křížem krále Přemysla Otakara II. (dnes v pokladu katedrály v Regensburgu)."

Více informací můžete nalézt v již zmíněné knize:
* STEHLÍKOVÁ, Dana.  Encyklopedie českého zlatnictví, stříbrnictví a klenotnictví.  1. vyd.  Praha : Libri, 2003. ISBN   80-85983-90-7.