NFA

Text dotazu

Dobrý den, nevíte zda existuje nějaká obdoba
pravidla tzv. povinného výtisku (pro národní knihovnu z každé knihy vydané v
ČR) pro filmy? A ke komu by takové filmy šly? Do Národního filmového archivu?

Odpověď

Dobrý den,

veškeré filmy z naší produkce od počátků filmů (němé filmy) uchovává ve svém archivu Národní filmový archiv, Bartolomějská 11, 110 00 Praha 1. Dá se říci, že v NFA je uloženo téměř 100% naší filmové produkce.

Národní filmový archiv byl na základě dekretu presidenta republiky č. 50/1945 Sb., o některých opatřeních v oblasti filmu, zák. č. 97/1974 Sb., o archivnictví,pověřen shromažďováním, ochranou, vědeckým zpracováním a využíváním audiovizuálních a písemných archiválií, zejména těch, které jsou součástí národního kulturního dědictví a dokumentují vznik a vývoj filmu, http://www.nfa.cz/index.html?faid=40901#opa .

Vlastnická práva a práva k šíření filmů do roku 1964 má NFA (dle zákona), od roku 1965 do roku 1992 jsou filmy majetkem státu, distribuční práva vlastní Bonton film (negativy jsou ale uloženy v NFA). Od roku 1993, kdy byl založen Fond na rozvoj kinematografie, jedna kopie každého i soukromého filmu je ukládána opět do archivu NFA (zákon č. 273/1993), http://www.nfa.cz/index.html?faid=30500 .

Národní filmový archiv má svou knihovnu, promítací síň :Bio Ponrepo, vydává Filmový přehled a Filmovou ročenku, oddělení filmových historiků a další.

Podrobné informace o NFA naleznete na internetové adrese http://www.nfa.cz .

zdroj : knihovna NFA