Neziskové organizace - SWOT, fundraising

Text dotazu

Dobrý den,
píši seminární práci do modulu Ekonomika a management neziskových organizací. Mým úkolem je zvolit si jakoukoliv neziskovou organizaci, charakterizovat ji a následně provést SWOT analýzu, fundraising,... Mohla bych poprosit o radu z jaké literatury čerpat? Děkuji.

Odpověď

Níže naleznete pár tipů na vhodné dokumenty k Vašemu tématu jak z fondu CIKS VŠE, tak také z internetu. Velká část z nich má volně přístupné plné texty. Doporučuji Vám také prohlédnutí seznamů použité literatury u jednotlivých vysokoškolských kvalifikačních prací jako inspiraci pro případné další relevantní materiály k Vašemu tématu.

Při hledání Vašeho tématu, jak na volném webu, tak např. i v rámci Souborného katalogu VŠE (http://library.vse.cz) doporučuji použít např. termíny:

analýza

nezisková / neziskové organizace

fundraising

SWOT

Příklady tištěných publikací ve fondu CIKS VŠE

Boukal, Petr a kol. Ekonomika a financování neziskových organizací. 1. vyd. Praha: Oeconomica, 2007. 89 s. ISBN 978-80-245-1293-8.

Boukal, Petr a kol. Fundraising pro neziskové organizace. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2013. 260 s. Expert. ISBN 978-80-247-4487-2.

Boukal, Petr. Nestátní neziskové organizace: (teorie a praxe). Vyd. 1. Praha: Oeconomica, 2009. 303 s. Vysokoškolská učebnice. ISBN 978-80-245-1650-9.

Herbst, Nina Botting a Norton, Michael. The complete fundraising handbook. 6th ed. London: Directory of Social Change, 2012. xxii, 472 s. ISBN 978-1-906294-57-1.

Hyánek, Vladimír. Neziskové organizace: teorie a mýty. Vyd. 1. Brno: Masarykova univerzita, Ekonomicko-správní fakulta, 2011. 131 s. ISBN 978-80-210-5651-0.

Rektořík, Jaroslav a kol. Organizace neziskového sektoru: základy ekonomiky, teorie a řízení. 3., aktualiz. vyd. Praha: Ekopress, 2010. 188 s. ISBN 978-80-86929-54-5.

Šedivý, Marek a Medlíková, Olga. Úspěšná nezisková organizace. 2., aktualiz. a dopl. vyd. Praha: Grada, 2011. 155 s. Management. ISBN 978-80-247-4041-6.

Weinstein, Stanley. The complete guide to fundraising management. 3rd ed. Hoboken: John Wiley & Sons, ©2009. xix, 360 s. The AFP fund development series. ISBN 978-0-470-37506-8.

Příklady vysokoškolských kvalifikačních prací VŠE (plné texty jsou dostupné v rámci Souborného katalogu VŠE - http://library.vse.cz)

Dravecká, Pavlína. Ekonomická analýza neziskové organizace SAOP o. s. Praha, 2012. Vedoucí práce Petr Boukal.

Chuchlíková, Zuzana. SWOT ANALÝZA SOCIÁLNÍCH SLUŽEB V OBCI ŽELEZNÝ BROD. Praha, 2011. Vedoucí práce Olga Poláková.

Kolman, Zdeněk. Analýza efektivity direct-mail kampaní na příkladu neziskové organizace Světlo pro svět, o.s. Praha, 2013. Vedoucí práce Monika Granja.

Kozáková, Barbora. Marketing v neziskovom sektore. Praha, 2012. Vedoucí práce Olga Horová.

Matějková, Jana. Ekonomika a fundraising neziskové organizace v oblasti náhradní rodinné péče. Praha, 2012. Vedoucí práce Petr Boukal.

Sladká, Alena. Analýza české a zahraniční nestátní neziskové organizace. Praha, 2011. Vedoucí práce Petr Boukal.

Šimková, Magdalena. Ekonomika a řízení neziskové organizace. Praha, 2008. Vedoucí práce Petr Boukal.

Vejražková, Lenka. Marketingová strategie festivalu Rozhlasový podzim. Praha, 2012. Vedoucí práce Jitka Černá.

Zatloukalová, Tereza. Fundraising neziskových organizací - teorie a praxe. Praha, 2010. Vedoucí práce Petr Boukal.

Příklady volně dostupných online zdrojů

České centrum fundraisingu

http://www.fundraising.cz

FUNDRAISING – FORMY, METODY, STRATEGIE...

http://www.chcipomoci.info/upload/1357092506.pdf

Management a marketing pro neziskové organizace

http://granty.vsers.cz/socialnisluzby/wp-content/uploads/2010/11/Management-a-marketing-pro-neziskov%C3%A9-organizace.pdf

neziskovky.cz

http://www.neziskovky.cz/

Řízení neziskových organizací

http://www.vossp.cz/wp-content/uploads/2013/11/Rizeni_NNO.pdf