"new wave"

Text dotazu

Dobry den, chtel bych se zeptat kdo a kdy poprve pouzil terminu ve spojeni s hudbou (mam na mysli popularni hudbu prelomu 70. a 80. let). Dekuji.

Odpověď

Dobrý den, termín "new wave" použil poprvé Malcolm McLaren, manažér hudební skupiny Sex Pistols, v roce 1976. Termín odkazuje na skupinu francouzských filmařů "France New Wave" počátku 60.let 20.století. Termín byl používán přibližně do roku 1977 pro hudbu stylu punk. Termíny punk a new wave byly v této době identické, synonymické. Termín punk ovšem pro daný styl později převládl. Po roce 1977 se začal styl nazvaný "new wave" vyhraňovat. Užíván být pro určité styly post-punkové muziky, i když samotný post-punk byl temnější a méně popový než "new wave" pozdějších let.

O stylu hudby "new wave" se můžete dočíst více na stránkách internetové encyklopedie Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/New_Wave_music

Termín "new wave" přibližuje také hudební slovník: The new Grove dictionary of music and musicians. sv.17. Monnet to Nirvana. 2nd ed. [London] :
Macmillan ; [New York] : Grove's Dictionaries, c2001.s.818.