netykavka

Text dotazu

dobrý den, chci se s vámi poradit, netýkavka sa rozširuje Baryhydrochorii, takže je pravda, že by při dopadu dešťových kapek na zralé plody netýkavky, by žačala rostlina odmršťovať semena ? nebo co se bude dít --- předem dakujem

Odpověď

Dobrý den,

dle nám dostupných zdrojů, patří rostliny z čeledi netýkavkovitých (Impatientaceae) mezi rostliny s rozšiřováním semen tzv. autochorií. Tyto rostliny nepotřebují k uvolnění semen žádnou vnější sílu. V případě netýkavkovitých rostlin dojde k puknutí tobolky. Semena se rozšiřují vymrštěním.  Puknutí a vymrštění  semen z tobolky je způsobeno rozdílným napětím nestejně vysychajících odlišných vrstev buněk ve stěnách tobolky. Chlopně tobolky se při prasknutí prudce zkrucují a tím dochází k vystřelení semen. K puknutí dochází samovolně, tento proces ovšem může urychlit vnější zásah. Předpokládáme tedy, že i dešťové kapky, pokud narazí na již zralou tobolku, mohou proces uvolňování semen u těchto rostlin uspíšit.

Netykavkovité rostliny nepatří mezi druhy, které se rozšiřují pouze pomocí vody (hydrochorie), i když se jedná o jeden z možných způsobů šíření. Semena těchto rostlin ovšem nejsou přizpůsobena pro plavbu po vodě (jako např. semena leknínů). Po spadnutí do vody klesají ke dnu a jsou odplavována.  Šíření semen  mimo vodní toky obstarávají zvířata (mravenci, ptáci, hlodavci) či člověk svou různorodou činností.

Produkce semen u těchto druhů je velmi vysoká. Jedna rostlina může během svého vegetačního období vyprodukovat i více něž 5 000 semen. Jedná se velmi invazivní druhy rostlin, který původně pochází z oblastí Himaláje ( netykavka žláznatá) a  jihozápadní Sibiře, západního Mongolska a Himalájí (netykavka malokvětá).

Více informací naleznete v:

* PYŠEK, Petr, ed. a TICHÝ, Lubomír, ed. Rostlinné invaze. Vyd. 1. Brno: Rezekvítek, 2001. 40 s. ISBN 80-902954-4-4.

* ČERNÝ, Zdeněk, VÁCLAVÍK, František a NERUDA, Jindřich. Invazní rostliny a základní způsoby jejich likvidace. Vyd. 1. V Praze: Institut výchovy a vzdělávání Ministerstva zemědělství ČR, 1998. 43 s. Ekologie. ISBN 80-7105-164-0.

* http://krkonose.krnap.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=10865&Itemid=34

* http://rostliny.prirodou.cz/netykavkovite/netykavka/netykavka-zlaznata/

* http://botanika.wendys.cz/slovnik/heslo.php?950

* http://botanika.wendys.cz/slovnik/heslo.php?953