Nerealizovaná železnice Poběžovice - Nemanice - Waldmünchen

Text dotazu

Sháním jakékoli informace o údajném projektu železniční trati z Poběžovic (případně Klenčí nebo Postřekova) přes Český Les do obce Nemanice a dále do německého Waldmünchenu. Projekt se měl prý realizovat někdy mezi světovými válkami, dokonce u Nemanic již měla být postavena nádražní budova, která existuje dodnes. Je však možné, že existují dokumenty staršího data a 1. sv.válka přípravy na projektu pouze odsunula. Děkuji za pomoc

Odpověď

K uvedenému tématu jsme v časovém termínu 48 hodin v dostupných elektronických zdrojích nic nenalezli.
Použité zdroje (řazeno dle relevance):
Databáze regionálních článků ANAL v systému MS-DOS. Plzeň : Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, 1992-1999.
Databáze regionálních článků ANL v systému Aleph500, v.16 [online]. Plzeň : Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, datum poslední aktualizace 29.11.2006 [cit. 29.11.2006]. Dostupné na <http://aleph.svkpl.cz>.
Česká národní bibliografie : česká články v novinách, časopisech a sbornících [DVD]. Praha : Národní knihovna, 1992-.
Bibliografické databáze Historického ústavu AV ČR [online]. Praha : Akademie věd, Historický ústav, Bibliografické pracoviště knihovny Historického ústavu, datum poslední aktualizace: 14. 3. 2004 [cit. 29.11.2006]. Dostupné na www: <http://biblio.hiu.cas.cz/>.
Mediální databanka TAMTAM [online]. Praha : Anopress, C 1997-2003 [cit. 29.11.2006]. Dostupné na www: <http://www.anopress.cz/>.

Jelikož knihovny pracují pouze s publikovanými dokumenty, doporučuji navštívit také Státní okresní archiv Domažlice se sídlem v Horšovském Týně, náměstí Republiky 10, 316 01 Horšovský Týn. 379422607, 379423815, soka-do@soaplzen.cz. Tento archiv má ve svých sbírkách tyto fondy:

Název fondu (sbírky): Archiv města Poběžovice
Uloženo v archivu: Státní okresní archiv Domažlice se sídlem v Horšovském Týnu
Místa vzniku fondu Poběžovice
Časový rozsah: 1424-1945
Metráž: 5,52 bm (vše je zpracováno a inventarizováno)
Fond je přístupný v souladu se zněním archivního zákona a dalších právních předpisů
Původce fondu (sbírky): Magistrát Poběžovice Městský úřad Poběžovice
Tematický popis: Politické, správní, hospodářské dějiny města
Archivní pomůcky MGR. MARIE BRETLOVÁ: ARCHIV MĚSTA POBĚŽOVICE, 1424 - 1945. Inventář, 2004, s. 35, ev.č. 182.

Název fondu (sbírky): Archiv obce Nemanice
Uloženo v archivu: Státní okresní archiv Domažlice se sídlem v Horšovském Týnu
Místa vzniku fondu Nemanice
Časový rozsah: 1865-1945(1946)
Metráž: 0,60 bm (z toho nic není zpracováno)
Fond není přístupný v souladu se zněním archivního zákona a dalších právních předpisů
Původce fondu (sbírky): Obecní úřad Nemanice(Gemeindeamt Wassersuppen)
Tematický popis: Správní, politické a hospodářské dějiny obce
Archivní pomůcky: nejsou

Název fondu (sbírky): Archiv města Klenčí pod Čerchovem
Uloženo v archivu: Státní okresní archiv Domažlice se sídlem v Horšovském Týnu
Místa vzniku fondu Klenčí pod Čerchovem
Časový rozsah: 1678-1945(1947)
Metráž: 4,30 bm (vše je zpracováno a inventarizováno)
Fond je přístupný v souladu se zněním archivního zákona a dalších právních předpisů
Původce fondu (sbírky): Magistrát Kleneč do r. 1850 Městský úřad Kleneč 1850-1918 Městský úřad Klenčí pod Čerchovem 1918-1945
Tematický popis: Politické, správní, hospodářské, kulturní a sociální dějiny obce
Archivní pomůcky MGR. RADKA KINKOROVÁ: ARCHIV MĚSTA KLENČÍ POD ČERCHOVEM, 1678 - 1945 (1947). Inventář, 2004, s. 34, ev.č. 177.

Název fondu (sbírky): Archiv obce Postřekov
Uloženo v archivu: Státní okresní archiv Domažlice se sídlem v Horšovském Týnu
Místa vzniku fondu Postřekov
Časový rozsah: 1851-1945(1953)
Metráž: 1,20 bm (z toho nic není zpracováno)
Fond není přístupný v souladu se zněním archivního zákona a dalších právních předpisů
Původce fondu (sbírky): Obecní úřad Postřekov
Tematický popis: Politické, správní, hospodářské dějiny obce, stavební vývoj
Archivní pomůcky: nejsou

Dále v hesle: Nemanice - Wikipedie, otevřená encyklopedie. In Wikipedie : otevřená encyklopedi [online]. B.m. : datum poslední aktualizace 30.10.2006 cit. 29.11.2006]. Dostupné na <http://cs.wikipedia.org/wiki/Nemanice>. Je zveřejněna fotografie nádražní budovy.

Upozorňuji, že pokud máte zájem o rešeršní služby Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, kontaktujte pracoviště speciální studovna 2.p., viz. http://www.svkpl.cz/bis2.htm. Rešerše jsou placenou službou, viz. ceník http://www.svkpl.cz/cenik.htm#spec. Další možné hledání: v regionálních kartotékách, excerpce regionálních bibliografií, oborových bibliografií, přímá excerpce regionálních dobových periodik.