neonová reklama

Text dotazu

Dobrý den.
Píši diplomovou práci na téma "Neonové nápisy na veřejných budovách v období socialismu" s orientací na Prahu a Brno, ovšem nenašla jsem mnoho literatury, která by mi s vyhotovováním práce pomohla.
Poradíte mi, prosím? Jedná se mi o vznik světelných reklam u nás, příčiny, místa, autory, fotografie, zkrátka cokoliv, o co se dá v této tematice opřít.
Děkuji mnohokrát za pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

efekt "neonového světelného záření oranžově-červené (šarlatové) barvy "  vzniká elektrickým výbojem v prostředí neonu o tlaku několik torrů (okolo 1% atmosférického tlaku). Tohoto jevu se využívá pří výrobě výbojek tzv. neonek, které slouží jako osvětlovací tělesa nebo různé světelné indikátory. Spolu s heliem lze neon využít i v obloukových lampách a doutnavkách.

Neonové svítící reklamy si získaly ve 30. letech 20. století takovou popularitu, že neon dal jméno všem svítícím trubicím, i když kromě červených jsou plněné jinými plyny, navíc u mnoha barev světlo nevydává samotný plyn, ale luminofor nanesený na vnitřní stěně trubice.

Neonové trubice se také používají v různých oblastech elektrotechniky (usměrňovače, pojistky, reduktory napětí.).

Zdroj : http://cs.wikipedia.org/wiki/Neon

Z hlediska propagace je neon jeden z propagačních prostředků tzv. venkovní propagace. Má obvykle podružný význam, nemůže sloužit jako hlavní prostředek propagační akce.

V rámci komplexní  propagace se hodí zejména  k propagaci značek a tzv. připomínkové propagaci, především proto, že se tu nemohou uplatnit delší texty.

Obdobně jako některé další prostředky venkovní propagace má vedle nevýhod i specifické výhody : možnost velkých, nápadných ilustrací značky a výrobku, využití barvy, dlouhodobé, opakované působení, možnost lokálního nasazení.

Neony patří k těm prostředkům venkovní propagace, které mohou významným způsobem ovlivňovat životní prostředí, zejména obyvatel velkoměst.

Na jejich umístění, zpracování, atd. proto nelze nazírat jen z čistě propagačních účelových hledisek.

Zdroj : Häckl, B. Propagační prostředky. Praha : Merkur 1977

Literatura z báze NKC Národní knihovny, http://www.nkp.cz, záložka Katalogy a databáze :

-[Č.záznamu: 001713333]

Od informace k reklamě / Hana Srpová ... [et al.]. -- Vyd. 1.. -- Ostrava : Ostravská univerzita v Ostravě, Filozofická fakulta, 2007. -- 269 s.

-[Č.záznamu: 001700926]

Audiovizuální podoby reklamy / Jana Janíková. -- Vyd. 1.. -- Zlín : Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, 2006. -- 79 l. ; 30 cm-

-[Č.záznamu: 001275873]

Reklama : Ekonomicko-spoločenská podstata a úloha socialistickej reklamy / Autori: K. Viestová a J. Prachár. -- 1. vyd.. -- Bratislava : Vysoká škola ekonomická, Obchodná fak., 1979.

Publikace z nakladatelství Merkur - monopolního  reklamního podniku v době socialismu, viz Archiv : http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/kinoreklama-v-cr  a http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba006/socialisticka-reklama-i

-[Č.záznamu: 000357781]

Propagace (časopis).  Praha : Merkur, 1955-1990.

-Pavlů, D. Slovník propagace. Praha : Merkur 1983 -Haeckl,Bohuš.Úvod do socialistické reklamy. Praha UK 1976 -Haeckl, Bohuš. Propagační prostředky. Praha : UK 1978 -Haeckl, Bohuš. Propagace.Praha : SPN 1968 -Haeckl, Bohuš. Slovo a grafika v propagační tvorbě.Brno : 1977