neoliberalismus

Text dotazu

Dobrý den,

Dobrý den, už nějaký čas pátrám po stručné a jasné definici neoliberalismu. Je mi jasné, že "stručné" a "jasné" je povýtce subjektivní, přesto: Existuje nějaká, která by se tomu pro vás blížila? Příp. kde bych měl takovou definici hledat?

Odpověď

Dobrý den,

na vysvětlenou nejprve uvádíme, že v cizích slovech znamená předpona neo=novo-, a výraz liberální znamená svobodomyslný, snášenlivý, shovívavý, smířlivý,tolerantní.

Liberalizace znamená

1)zrušení omezení a zásahů státu do vnitřního nebo zahraničního obchodu,

2)přetváření společnosti v duchu liberalismu, 3) uvolnění omezení

zdroj :Cizí slova v češtině. Praha : BMSS-Start 2000

Liberalismus je světový názor, podle něhož mají státní a jiné instituce omezit kontrolu individuální svobody na minimum (právní stát,, parlamentarismus).

Cílem liberalismu bylo odedávna eliminovat rozhodnutí státu pomocí státní exekutivy prostřednictvím svobodně volné legislativy. Nejvýznamněji se projevovaly v Anglii od 17 století a v severoamer. ústavě z roku 1776.

zdroj : Encyklopedie Universum (Praha : Odeon 2000), s. 421

Jednu z definic neoliberalismu jsme nalezli ve slovníku cizích slov, http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/neoliberalizmus-neoliberalismus :

Neoliberalismus je směr navazující na klasický liberalizmus 18. stol., odmítající národohospodářské plánování a uznávající, že úlohou státu je pouze zajišťování podmínek tržního mechanizmu.

Internetová encyklopedie Wikipedie,  http://cs.wikipedia.org/wiki/Liberalismus, uvádí:

Podle kritiků je neoliberalismus ekonomická a ideologická jednostrannost politiky. Jeho zastánci ale poukazují na nutnost změn, které etatisticky „přebujelý stát“ a rostoucí ekonomická regulace vyžadují.

Tento spor a toto označení vznikly v sedmdesátých letech 20. století, kdy některé státy začaly snižovat bariéry regulace mezinárodních a vnitřních trhů s cílem docílit volný trh. I přes svou nejednoznačnou definici se pojem neoliberalismus často používá v souvislosti s Washingtonským konsenzem. Neoliberalismus akceptuje určitou státní roli v ekonomice, tj.nezbytnost nezávislých centrálních bank, ochrany práva a bezpečnosti. Zároveň ale vyžaduje omezení role státu ve všech možných oblastech, a tím umožnění snížit daňové zatížení. Neoliberalismus prosazovali například politička Margaret Thatcherová a ekonom Milton Friedman.

Ryze ekonomicky orientovaný neoliberalismus zpravidla ale neznamená liberální postoj v jiných záležitostech politiky a společnosti, proto je také občas nazýván „liberálním konzervatismem“, tedy syntézou konzervativismu a liberalismu. Protože se neoliberalismus ne nutně zajímá o osobní svobodu, etiku a morálku, je často využíván i diktátorskými režimy, například chilským Augusto Pinochetovým režimem. Ale i Čína, která se otevírá především ekonomicky, ale jinak se snaží zachovat cestu komunismu, by mohla být takovým příkladem. Neoliberalální orientace je přisuzována i představitelům demokratických vlád, jako, vedle zmíněné Margaret Thatcherové, Ronaldu Reaganovi. V ČR prosazují tuto orientaci především zástupci stran ODS a TOP 09.