neodporování zlu

Text dotazu

Dobrý den, součást jakého/kterého/čího učení je myšlenka neodporovat zlu a trpět bezpráví? děkuji

Odpověď

Dobrý den, myšlenka neodporování zlu se objevuje už v Novém zákonu (Matouš 5, 38-41:
"Slyšeli jste, že bylo řečeno: ´Oko za oko, zub za zub´. Já však vám pravím, abyste se zlým nejednali jako on s vámi; ale kdo tě uhodí do pravé tváře, nastav mu i druhou; a tomu, kdo by se s tebou chtěl soudit o košili, nech i svůj plášť. Kdo tě donutí k službě na jednu míli, jdi s nim dvě"). Navazoval na ni český středověký myslitel Petr Chelčický (cca 1390 - cca 1460):

"Vzorem je Chelčickému prvotní církev, která se řídila ustanoveními Krista a jeho apoštolů. Její existence mu dokazuje, že společnost může fungovat, když se opře o boží zákon a když lidé plní vůli boží, ´aby neomylně, plným srdcem hledali jeho a držali pravdu a milost ke všem lidem, ku přátelóm i k nepřátelóm, nižádnému zlého nechtěli ani činili a bezprávie, sobě činěná od jiných, strpěli bez pomsty, nečiníce zlého za zlé ani dobrému, ani zlému, nebo takové věci i k těm podobné s pilností učie zákon Kristuov´" (Boubín, J.: Petr Chelčický : myslitel a reformátor. Praha: Vyšehrad, 2005).

Pak na tyto myšlenky navazoval i ruský spisovatel a filozof Lev Nikolajevič Tolstoj (přímo se inspiroval Chelčickým):

"Tolstoj zůstává však neoblomně na postulátu Ježíšově. Na Tolstého dotírají ze všech stran. Nejčastější jsou důkazy o nutnosti obrany. Ale Tolstoj odpovídá: Což nechápete, že nejlepší a nejbezpečnější obrána proti zlu je postavit dobro? Nemějte na zlu účasti a zlo zajde samo! Zlé trvá jen tak dlouho, dokud je činíme nebo jemu pomáháme, je umožňujeme. Přestaňme tak činit a zla nebude. Násilí plodí zlo a zlo zlem nevyženeš" (Pitter, P.: Chelčický, Tolstoj, Masaryk. Praha: Nakladatelství Helios, 1930).

Zdroje:

http://bible.virt.cz/

Boubín, J.: Petr Chelčický : myslitel a reformátor. Praha: Vyšehrad, 2005

Pitter, P.: Chelčický, Tolstoj, Masaryk. Praha: Nakladatelství Helios, 1930

http://en.wikipedia.org/wiki/Leo_Tolstoy.