neobvyklé jazyky

Text dotazu

jak se jmenuje 10 nejméně frekventovaných řečí a v jakých zemích se nacházejí?

Odpověď

Dobrý den, obáváme se, že na Váš dotaz neexistuje konkrétní odpověď. Stejně jako nelze odpovědět, kolik je na světě jazyků a kolik má každý z nich mluvčích. Mezi dva hlavní důvody patří skutečnost, že dosud nebyla stanovena jednoznačná kritéria pro určení počtu jazyků a pro většinu států nejsou k dispozici podrobná sčítání lidu.
Pokud se v číslech podíváme na jazyky, které jsou nejméně frenkventované, lze říci následující: pod hranicí 5mil. mluvčích se umístilo více než 6000 malých jazyků, sdružujících téměř 200mil. lidí (pro srovnání: nejrozšířenější jazyky mají více než 100mil. mluvčích, např. angličtina, čínština nebo americká španělština). 1000 jazyků s 10 000 až 1 000 000 mluvčích je v nejisté situaci, 1600 jazyků s 10 000 až 100 000 mluvčími je v bezprostředním ohrožení a 3250 - tady polovina všech jazyků světa - s méně než 10 000 mluvčími je na cestě k zániku. Vezmeme-li v úvahu, že se ve velké většině jedná o jazyky malých společenství (domorodých skupin, obyvatel žijících v extrémních podmínkách a neosídlených oblastech, izolovaně, apod.), není pro nás prakticky možné určit 10 nejméně frekventovaných z oněch více než 3000 ohrožených jazyků.
Menšinové jazyky jsou často na ústupu, v nejhorším případě před zánikem, kvůli přejímání většinových jazyků, většinou z důvodů vzdělání a zaměstnání.

Konkrétnější informace by Vám snad mohly poskytnout instituce:
* Ústav pro jazyk český AV ČR (www.ujc.cas.cz)
* Ústav lingvistiky a ugrofinistiky UK (http://ulug.ff.cuni.cz/)

Použitá literatura:
* BRETON, Roland. Atlas jazyků světa : soužití v křehké rovnováze. 1. vyd.. Praha : Albatros, 2007. 79 s. ISBN  978-80-00-01883-6.

Další projitá literatura:
* COMRIE, Bernard; MATTHEWS, Stephen; POLINSKY, Maria. Atlas jazyků : vznik a vývoj jazyků napříč celým světem. Vyd. 1.. V Praze : Metafora, 2007. 224 s. ISBN 978-80-7359-129-8.

* PRICE, Glanville a kolektiv. Encyklopedie jazyků Evropy. Vyd 1.. Praha : Volvox Globator, 2002. 509 s. ISBN 80-7207-450-4.