nemohu najít informace o básnířce Marie Čtyřoká

Text dotazu

Jde asi o pseudonym, z minula znám její báseň chtěl bych o ní vědět více.

Odpověď

Dobrý den,

o Marii Čtyroké (příjmení Čtyřoká se v ČR v současné době nevyskytuje, pravděpodobně se též nejedná o pseudonym) nenabízejí nám dostupné zdroje příliš mnoho podrobnějších informací.

Básněmi a články přispívala Marie Čtyroká do časopisu Vlasta. Na počátku 90. let 20. století  působila jako redaktorka tohoto časopisu. V časopise Vlasta vyšla celá řada jejích článků zaměřených především na školství, společnost a přírodu.  Otištěno zde bylo i několik jejích básní. (Její články i básně je možné dohledat v digitální knihovně Kramerius 5 Národní knihovny ČR (http://kramerius4.nkp.cz/search/ ) v prostorách knihovny na vyhrazených počítačích).

Později  je možné se s tímto jménem setkat na stránkách Vysoké školy polytechnické v Jihlavě, kde je Marie Čtyroká uvedena jako jedna z lektorek arteterapie:

"Mgr. Marie Čtyroká

Pedagožka, lektorka arteterapie, publicistka - aktivní zvl. v oblasti poezie. Absolvovala kurz arteterapie v Praze i v Brně, učila se i u Milana Kyzoura, zakladatele arteterapie u nás. Získané poznatky uplatňuje ve své pedagogické práci (např. v tématech: Využití písemného sebevyjádření pro podporu žáků i dospělých s poruchou chování; příběh a poezie v procesu léčby rodin v krizi, seniorů aj).  V rámci arteterapie vyučuje zvl. obor arteterapeutické tvůrčí psaní a jeho uplatnění pro pomoc v krizových situacích, integraci osobností atp. Její široká odborná orientace i osobní zralost byla vždy stmelujícím faktorem našich studijních skupin. "

Nedá se ovšem jednoznačně prokázat, že se jedná o tutéž osobu, která byla dříve redaktorkou časopisu Vlasta.

V záznamech Souborného katalogu ČR jsou se jménem Marie Čtyroké spojeny ještě omalovánky pro děti "Jak se volá--" (ČTYROKÁ, Marie. Jak se volá--. 1. vyd. Praha: Albatros, 1986. 1 sv. (nestr.). Omalovánky s textem.) a je taktéž uvedena jako jedna z dvaceti autorů/autorek povídkové knihy "Rok čtyř" (BERÁNKOVÁ, Alena et al. Rok čtyř: povídkový román dvaceti autorů. Vydání první. V Praze: Projekt Hakuna Matata, z.s., 2017. 162 stran. ISBN 978-80-270-2175-8. )

V případě hlubšího zájmu o tuto básnířku a publicistku Vám doporučujeme kontaktovat Katedru sociální práce na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě.

* http://ksp.vspj.cz/uvod/kurz-arteterapie/lektori

* https://www.studiumarteterapie.cz/rozsirujici-predmety/