Německo za 2. světové války, "skopčák"

Text dotazu

Dobrý den, chtěl jsem se vás zeptat ta otázku na kterou nikdo koho znám nezná odpověď.
Za druhé světové války se německým vojákům říkalo ,,Skopčáci\". Nevím proč. Prosím vás odpovězte mi na můj dotaz.

Odpověď

Výraz "skopčák" byl a je hanlivým označením nejen německých vojáků, ale příslušníků německého národa obecně. Příruční slovník jazyka českého definuje pojem "skopčák" jako "nadávka Němci z českého území, zvl. z hormatého pohraničí".
Proč se však tento výraz začal používat, se nám bohužel nepodařilo zjistit, proto bychom Vám doporučovali obrátit se s tímto dotazem na Jazykovou poradnu ústavu pro jazyk český AV ČR (www.ujc.cas.cz).