Německo - název země v době 2. světové války

Text dotazu

Dobrý den,
jak zněl správný oficiální název Německa v době 2. světové války?
Děkuji.

Odpověď

 Dobrý den,

v průběhu války bylo tehdejší německou samosprávou používáno názvů několik. Od sjednocení v roce 1871 až do listopadových revolucí v roce 1918 platil název Deutsches Reich. Použití termínu přerušilo období Výmarské republiky (1919-1933), v lednu 1933 po jmenování A. Hitlera kancléřem se termín opět stal názvem státního útvaru. Od roku 1938 se v periodicky vydávaných zákonících objevuje tou dobou již propagandisticky užívaný termín Großdeutsches Reich. Oba termíny byly v letech 1938-1943 používány současně, úředně platným však zůstával starší Deutsches Reich. Duplicita pojmů byla ukončena výnosem RK 7669 E z 26. 6. 1943, který stanovil pojem Großdeutsches Reich jako úřední název státního celku. Tato změna se však v praxi projevila jen minimálně, nicméně daný dokument oficiálně měnil název z Deutsches Reich na nový.

Pro ilustraci ve zdrojích uvádím odkaz na zákon o připojení Rakouska 11.-12. 3. 1938, kde se hovoří o připojení Rakouska k Německé Říši, dále pak Reichsarbeitsblatt z roku 1943, kde je výslovně zmíněna změna názvu k uvedenému datu s odkazem na příslušný výnos.

Použité zdroje

https://upload.wikimedia.or[…]43_Teil_I_Nr._23_S._413.png

http://www.zaoerv.de/08_1938/8_1938_1_b_360_373_1.pdf