Nejvyšší zámecká věž

Text dotazu

Prosím o zodpovězení dotazu, jaké jsou tři nejvyšší zámecké věže u nás (tj. v Čechách, na Moravě a v českém Slezsku - dohromady). Prosím o upřesnění jakou výšku má zámecká věž v Tovačově (udávají se tři rozměry 90, 92 a 96 m).

Odpověď

V příloze Vám zasíláme výběr publikací o zámcích na území Čech, Moravy a Slezska, kde snad požadované informace naleznete. Bohužel není v našich silách je prohledat, knihovna STK je navíc ve většině případů ani ve svém fondu nevlastní.
Co se týče internetu, ani na portálech typu Nej... se takové údaje nevyskytují. Portál Hrady.cz eviduje na 1129 památek označených jako "zámek" - dohledávat k nim údaje o výškách jejich věží bohužel nelze.
Doporučuji obrátit se na Národní památkový ústav v Praze či některou z jeho poboček, kde by Vám snad mohli pomoci: http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/696?kam=urad&kod=11595

K Vašemu druhému dotazu: zámecká věž v Tovačově měří podle oficiálních stránek města a zámku 96 metrů (http://www.tovacov.cz/encyklopedie/objekty1.phtml?id=50996&&lng=$lng&menu=$menu), pokud byste údaj potřeboval ověřit, naleznete zde kontakt na správu tamního zámku.