nejvíce čtení autoři/autorky z české sféry literatury pro dívky

Text dotazu

Dobrý den,
jsem studentkou navazujícího studia Dějiny literární kultury. V současné době se poohlížím po materiálu pro svou diplomovou práci, kterou bych ráda zaměřila na současné trendy v literatuře pro dívky u českých autorů.
Ráda bych se Vás zeptala, zda byste mi mohla poradit, kteří tři autoři/autorky z české sféry literatury pro dívky jsou nejvíce prodávané, čtené?
Mockrát Vám děkuji za Váš čas a Vaši ochotu.

Odpověď

Dobrý den,
s dotazem byste se měla spíše obrátit na Městskou knihovnu v Praze, www.mlp.cz . Národní knihovna ČR beletrii a zvlášť literaturu pro děti a mládež nepůjčuje absenčně, pouze prezenčně a do studovny si ji  mladé dívky číst nechodí.
(Čtenářský průkaz může být vydán osobám starším 15 let. Uživatelům starším 18 let, kteří doloží trvalý, příp. dlouhodobý pobyt v ČR, mohou být výjimečně umožněny i absenční výpůjčky z předem určené části knihovního fondu, kam ale beletrie Vámi sledovaného typu nepatří. Volně čerpáno z knihovního řádu).
NK ČR tyto knihy pouze uchovává na základě povinného výtisku. Proto si myslím, že nejsme tím správným "reprezentativním vzorkem". Doporučujeme obrátit se na naši spřátelenou knihovnu, viz níže
http://www.mlp.cz/cz/kontakty/napiste-nam/. Dalším naším doporučením je i Svaz českých knihkupců a nakladatelů, viz  http://www.sckn.cz/, kde by mohli mít o prodejnosti knih větší přehled.
Časopis Knižní novinky: časopis pro knihkupce, knihovny, nakladatele a čtenáře uvádí v každém čísle nejprodávanější knihy podle počtu prodaných výtisků a to kategorie: beletrie, populárně naučná, pro děti a mládež. Literatura pro dívky ale není samostatnou kategorií.