Největší rybník na světě

Text dotazu

Zajímá mne, jaký je největší rybník na světě.
Děkuji za odpověď

Odpověď

Předáváme odpověď z Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích:

Dobrý den, vzhledem k tomu, že dotaz není nijak specifikován, budeme vycházet z toho, že pod pojmem rybník se rozumí lidmi postavené zařízení, opatřené hrázemi, umožňující potřebné manipulace (napouštění, vypouštění vody, apod.) a určené primárně (!) pro chov ryb. Pak by podle sdělení Rybářského sdružení ČR měl být v současnosti největším rybníkem na světě náš známý Rožmberk s rozlohou 647 ha. Podle historických údajů u nás dříve existoval i větší rybník, ale zanikl. Pokud bychom pod pojmem rybník chápali i jiná lidskou rukou postavená zařízení s chovem ryb, museli bychom pátrat i mezi údolními nádržemi či jezery (konec konců i ty lze jistě nějak vypustit a ryby se v nich také chovají a jsou to lidská díla), pak bychom se asi museli porozhlédnout někde jinde.