největší kniha v ČR

Text dotazu

Dobrý den, ve Vašem archívu odpovědí jsem našel informaci o největší knize ve světě. Nemáte informaci, co je největší knihou v ČR?

Odpověď

Dobrý den,

největší knihou, která kdy byla v české knižní distribuci je Satelitní atlas pyramid. Knihu tvoří unikátní mapy ze satelitu a staré mapy Egypta, které ještě nikdy nebyly spojeny.

Atlas pyramid je původní české dílo. Pracovali na něm čeští egyptologové, jejichž archeologické úspěchy jsou světově uznávané. Kniha je zajímavá i tím, že vzhledem ke svému objemu musela být zpola vázána ručně. Mapy byly tištěny na největším ofsetovém stroji na světě, který mají v Německu. Kniha má formát B3, jeho rozměry tedy jsou 354 krát 500 milimetrů. I když má v »klidovém stavu« atlas na šířku půl metru, mapy se dají ještě rozevřít a jejich celková šířka je pak dva metry.
I cena je téměř rekordní,pohybuje se kolem 2200-2500 korun.

Záznam o atlasu naleznete v bázi NKC Národní knihovny, https://aleph.nkp.cz/cze/nkc :
[Č.záznamu: 001703255]
Satelitní atlas pyramid : Abú Ghuráb, Abúsír, Sakkára, Dahšúr = Satellite atlas of the pyramids : Abu Ghurab, Abusir, Saqqara, Dahshur / Miroslav Bárta & Vladimír Brůna. -- 1. vyd.. -- Plzeň : Dryada, 2006. -- 62 s. : il. (převážně barev.), mapy, plány ; 33 x 49 cm + 2 mapy (45 x 212 cm) + 1 mapa (53 x 212 cm) složené na 32 x 48 cm.

Zdroj :
https://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/17804/nejvetsi-ceska-kniha-siroka-je-az-dva-metry.html

Pro zajímavost uvádíme z fondu Národní knihovny další rozměrné publikace :

-[Č.záznamu: 002254845]
Leonardo da Vinci : 1452-1519 / Frank Zöllner, Johannes Nathan ; [z německého originálu ... přeložili Blanka Pscheidtová a Jindřich Schwippel]. -- [Praha] : Slovart ; Köln : Taschen, c2011. Velkoformátová kniha 29x44 cm
- [Č.záznamu: 000363830]
Máj / Karel Hynek Mácha ; [osmi barevnými lepty vyzdobil Pavel Sukdolák]. -- [Praha] : Kniha, grafika, bibliofilie, 1996. -- [48] s. il. ; 49 cm
- [Č.záznamu: 001712984]
Zpěvy staré Číny : pocta malíři Zdeňku Sklenářovi, 99 let od narození / [ilustrace] Zdeněk Sklenář ; [básně] Bohumil Mathesius. -- Praha : Galerie Zdeněk Sklenář, 2009. -- 58 s. 76 x 33 cm
- [Č.záznamu: 000113381]
Der Hopfen : ein Beitrag zur Wertschatzung der Qualität / von Franz Chodounský. -- Prag : Verlag des Vereines zur Gründung und Erhaltung der Versuchsanstalt für Braunindustrie in Böhmen, 1900. -- 14 s. : 53x29 cm

Pokud jde o rukopisné knihy, čerpali jsme z klementinských "nej-", https://www.nkp.cz/o-knihovne/zakladni-informace/klementinska-nej :
- nejdelším dokumentem je rotulus ze 14. století – měří více než 10 metrů, nejtěžší knihou je Lobkovický graduál o váze více než 70 kg, nejrozměrnější mapou je rukopisná mapa Ruska o velikosti přesahující 11 m².

Z velkoformátových knih ještě stojí za zmínku Anatomický atlas (z let 1823 - 1830), který měří 190 x 100cm. Jeho vlastníkem je Národní knihovna ve Vídni.