Nejoblíbenější knihy u dětí a mladých lidí

Text dotazu

Dobrý den,
jsem studentkou učitelství českého jazyka a jako téma své diplomové práce jsem si vybrala dystopický žánr v literatuře pro mládež. Existuje prosím nějaká možnost, nějaké statistiky knihoven, kde bych mohla zjistit nejoblíbenější knihy u dětí a mladých lidí ve věku 13 - 20 let?

Děkuji

Odpověď

 Dobrý den,

knihovny si vedou žebříček nejčtenějších knih (včetně knih pro děti, pokud mají samozřejmě dětské oddělení). Je to důležité proto, aby se vědělo, které knihy, resp. jaký žánr více nakupovat. Jedna z cest je podívat se na webové stránky krajských knihoven (a také městských knihoven, které mají dětské oddělení), adresy najdete zde http://ipk.nkp.cz/adresare-e-konference/adresare

Například Krajská knihovna ve Zlíně má nejpůjčovanější  knihy a v nich beletrie pro děti a naučná pro děti. http://www.kfbz.cz/nejpujcovanejsi-knihy-casopisy

 Dále víme, že PhDr. Kateřina Homolová se touto problematikou zabývá. Publikovala v odborných periodikách a přednáší i v rámci konferencí. Odkazy na tyto články najdete na stránkách KKL (Knihovny knihovnické literatury)

 http://aleph.nkp.cz/F/2KX8AVITCDG5GG3VVS138NKYLQ93XX9Q1CD5SUQTXIXCN1KRXR-14832?func=file&file_name=find-b&local_base=KKL

 V KKL najdete také literaturu s tematikou dětského čtenářství a také různé výroční zprávy knihoven, kde lze dohledat nejoblíbenější/ nejvíce půjčovanou literaturu pro děti. Pokud nejste z Prahy, lze literaturu půjčit přes MVS (meziknihovní výpůjční službu).