neděravý

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mne, zda je možné používat přídavné jméno NEDĚRAVÝ, respektive je-li to gramaticky správné.

Odpověď

Dobrý den,

Internetová jazyková příručka Jazykové poradny Ústavu pro jazyk český AV ČR http://prirucka.ujc.cas.cz/ toto slovo nezná, uvádí pouze slovo děravý, viz děravý

dělení: dě-ra-vý

2. stupeň: děravější

3. stupeň: nejděravější

příklady: Jeho teorie byla děravá.

Slovo neděravý nemá např. ani TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952. Domníváme se, že opačný význam ke slovu děravý musíte opsat jmennou vazbou - není děravý. Doporučujeme ale obrátit se na odborníky v Ústavu pro jazyk český AV ČR.