nebe a dudy

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, z jakého důvodu se o něčem rozdílném říká, že je to
"jako nebe a dudy".
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

sousloví nebe a dudy jsme našli např. v následujících slovnících:

TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952.

heslo nebe - ...v přeneseném významu: to je jako nebe a dudy = velký rozdíl (lidově a hovorově) Slovník české frazeologie a idiomatiky. Přirovnání. Praha: Academia, 1983.

heslo to je jako nebe a dudy - (kolokviální, důrazné), odmítnutí neoprávněného směšování nebo připodobňování dvou možností, způsobů, myšlenek, činů ap., někdy z hlediska dobrý - špatný: jsou to dvě věci zcela rozdílné...; podobná sousloví mají i v různých jiných jazycích

Proč byla ale zvolena zrovna tato dvě slova k vyjádření rozdílnosti, se nám nepodařilo v našich dostupných informačních zdrojích najít. Můžeme si jen myslet, že to mohlo vzniknout tak, že: dudy - mají měch, na který se mačká a vydává to tóny, proudící vzduch (ovzduší, přeneseně nebe) vydává také zvuky, ale úplně jiné. Dalším vysvětlením může být i to, že dudy byly výtvarně zpracovávány někdy s hlavičkou čerta, symbolem pekla, opaku nebe.

Jsou to ale naše ničím nepodložené domněnky.