názvy obcí

Text dotazu

Jak vznikl název obcí (okres Písek, dříve Práchensko):
- Údraž
- Jehnědno (dříve i Jehnidlo, Jehnědlo)
- Kluky (Klouky)
- Dobešice
- Březí
- Slavětice
- Temešvár

Odpověď

Dobry den, informace o vyznamu a vzniku nazvu obci lze nejlepe ziskat z obsahle nekolikadilne prirucky PROFOUS, Antonin. Mistni jmena v Cechach jejich vznik, puvodni vyznam a zmeny. Praha: Ceska akademie, 1949 .
Signatura v Referencnim centru NK CR 54 E 15270.

Jehnedno... ves 11 km vychodne od Pisku, 1341 Jehnyedno, ... Toto  mistni jmeno vzniklo z neurciteho adj. rodu stredniho jehnedno, totiz misto (zakladni subst. jehneda)...

Kluky (lid. Klouky), ves 6,5 km vych. od Pisku, 1323 castrum Clingenberch...
Jmeno Kluky povstalo ze stejneho staroceskeho Kluk, ...Klutzen - tlukot, tlouk

Brezi - nazev patrne odvozen od Brieza = Briza, zmenilo se v kolektivum Brezi

Dobesice = ves lidi Dobesovych, Dobes - z latin. Tobias, z hebrej. Tobijja - dobrota Jehovova

Slavetice - ves 4 km zap. od Tyna nad Vltavou, zminky 1407 (in villa Slawieticz...), ves lidi Slavatovych

Temesvar - ves 9 km sv. od Pisku, kdysi tu byl jen dvur rec. Neuhof, panska ves, ktera z neho vznikla, obdrzela jmeno na pamatku, ze rakouske vojsko vyrvalo tehdy Turkum Temeswar, Temeschwar, v Banate

Udraz -  (lid. Oudraze) - 11 km od Pisku, ...Nazev vznikl z osobniho jmena Udraz, Draz, Drahov, Drazice = ubohy.