Název ventilace ve starém chlévě/stáji. (Tak 18. st)

Text dotazu

Dobrý den,
nedávno jsem narazil na starou stavbu snad z 18.st, nebo novější. Je to podlouhlá cihlová budova snad chlév nebo stáj. (Někdo říkal, že vedle kdysi stával pivovar, ale nevím.) Překvapily mne větrací otvory ve zdech, kdy se jednalo o skoro dva metry vysoké škvíry, široké pouze pár centimetrů, které šli nejprve dovnitř pod úhlem, potom se zalomily jakoby do "v" a tak šly dovnitř. Při průřezu stěnou by to vypadalo zhruba takto: lvl
Tyto větrací otvory byly po celé délce stěny. Vím, že informací moc nepřináším. Nenapadá Vás, co by to mohlo být?

Děkuji,

Odpověď

Dobrý den,

na takto položený dotaz nelze s jistotou dát jednoznačnou odpověď.

V příloze Vám zasíláme tituly, které se u nás v knihovně dají najít, jsou tam informace o hospodářských stavbách i pivovarech, a měly by tam být stavební plánky nebo ilustrace.

Předpokládáme, že se jedná o větrací otvory – pokud to byl pivovar, tak třeba sladovny.

Nejlépe by bylo, obrátit se na Výzkumné centrum průmyslového dědictví FA ČVUT

http://vcpd.cvut.cz/cz/.

S pozdravem

Přílohy