Název osady Žíželeves

Text dotazu

Prosím Vás, mohli byste mi říct, jak vzniklo jméno
osady Žíželeves?

Odpověď

Dobrý den,
první písemná zmínka o obci Žíželeves pochází z roku 1354 (fideiussorio ...
Borniconis de Zuzelewes). Kniha Místní jména v Čechách nabízí k původu názvu obce Žíželeves následující vysvětlení:
"Jm. Žúželeves = Žúželova ves - V stč. žúžel(a) = hmyz, ještěr, mravenec, plaz"

Zdroj:
* PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny. 4.díl:S-Ž. 1. vyd. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1957.