název obce Buš

Text dotazu

Původ jména obce 252 08 Buš, o které je první písemná
zpráva z roku 1292.

Odpověď

Dobrý den,

místní jméno Buš (v Listech kláštera Zbraslavského v latině „Buss“) pochází nejspíše

„z osobního jména Buch s použitím staročeské přivlastňovací přípony –jb. Spojením „ch“ a „jb“ vzniklo „š“. To, co mělo vyjadřovat Buchův majetek, se tedy vyjádřilo slovem Buš a místní jméno bylo na světě.“

Podle knihy „Naše příjmení“ je Buch zkrácenina osobního jména Budislav a

podobných.

Děkujeme za dotaz

Zdroje:

JANÁČ, Marek, Pavel TUMLÍŘ a Milan HARVALÍK. Divnopis: proč se to tak

jmenuje? 1. vyd. Praha: Radioservis, 2006, 214 s. ISBN 80-86212-47-5.

O obci Buš na stranách 33-35

Podle knihy „Divnopis“ byl také natočen seriál – díl o obci Buš:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10168943030-divnopis/408235100281044-divnopis-bus/

TADRA, Ferdinand. Listy kláštera Zbraslavského. Praha: Nákladem České akademie

císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1904, xix, 534 s.

Zmínka o obci Buš na straně 2

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 3., (druhé v Agentuře Pankrác). Praha:

Agentura Pankrác, 2010, 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

Jméno Buch na straně 35