Název neznámého jazykového jevu

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak se nazývá poněkud archaický jazykový jev, kdy jeden člověk při konverzaci s jiným užívá místo 2. osoby č.j. 3.osobu č.j. Příklad: Jak se má, Kristinko? Ale to mám radost, že ji zas jednou vidím! Kristinko, ona vyrostla! (přitom je jasné, že se obrací přímo na ni a nemluví s nikým třetím), také se "často" užívá šla! místo jdi! Za odpověď děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

podobný dotaz, jako je ten Váš, jsme zodpovídali před časem, viz http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2012/tykani-vykani-onikani

"Pro vyjádření zdvořilosti, společenského odstupu, formálnosti apod. mívají jazyky různé gramatické systémy, jako je vykání (oslovování jednotlivého člověka v 2. osobě množného čísla, vy), onikání (oslovování ve 3. osobě množného čísla, oni, např. v němčině), onkání (oslovování ve 3. osobě jednotného čísla, on, např. v italštině a polštině) aj...."