Název básně (sbírky) od Jaroslava Vrchlického

Text dotazu

Dobrý den,

 hledám název básně, případně název sbírky, ve které mohu tuto báseň (nebo její úryvek) najít. Autorem je Jaroslav Vrchlický, tento úryvek znám od pana Františka Romana Dragouna z pořadu Noc s Andělem z 22.8.2001...

Vždy znovu začít, stokrát oklamán
být otrok činem a vůlí pán
a vidět co z tvých ran růží kvete
toť celý život, nevím co víc chcete

děkuji za jakoukoliv radu

Odpověď

Dobrý den,

báseň nese název "Cíl života". Nalézt ji můžete ve sbírce básní Jaroslava Vrchlického "Překročen zenit".

 Sbírka vyšla v následujících vydáních:

* VRCHLICKÝ, Jaroslav. Spisy básnické. Kniha 29-32. Praha: J. Otto, [1889]. 1 sv.

* VRCHLICKÝ, Jaroslav. Překročen zenit--: básně Jaroslava Vrchlického: (1898-1899). V Praze: Tiskem a nákladem J. Otty, [1899]. 205 s. Souborné vydání básnických spisů Jaroslava Vrchlického; 30.

*VRCHLICKÝ, Jaroslav. Překročen zenit: Básně. 2. vyd. Praha: Otto, 1911. 205, 3 s. Soubor. vyd. básn. spisů; 30.

* VRCHLICKÝ, Jaroslav. Překročen zenit. [Anglie]: Voj[enská] kat[olická] duchovní služba, 1944. 16 s. Mrtví živým; č. 33.

* VRCHLICKÝ, Jaroslav a TICHÝ, Vítězslav, ed. Básnické dílo Jaroslava Vrchlického. Sv. 17, Čarovná zahrada. Praha: Stát. nakl. krásné liter., 1960. 415 s.

Celý text básně je možné dohledat též v České elektronické knihovně (Ústavu pro českou literaturu AV ČR): http://www.ceska-poezie.cz Pro vstup do databáze je třeba se bezplatně registrovat.