narození Jana Nerudy

Text dotazu

Dobrý den. Hledám odpověď na dvojí uvádění data narození spisovatele, básníka Jana Nerudy. V různých encyklopediích, na internetových serverech se uvádí den 9.července. Na náhrobní desce Jana Nerudy na Slavíně je však uvedeno datum 10. července. Které datum je správné? V případě, že by bylo chybné na náhrobku - jaká okolnost to zapřičinila? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

ve Všech dostupných zdrojích (včetně monografií o Nerudovi) se skutečně jako datum narození uvádí jen 9. července. Informaci o tom, proč je na náhrobní desce uvedeno jiné datum, se nám bohužel nepodařilo dohledat (chybí i v publikacích věnovaných přímo Vyšehradskému hřbitovu).