národnostní složení obyvatelstva

Text dotazu

V jakých publikacích bych nalezl údaje o
národnostním složení obyvatelstva v jednotlivých obcích okresu Český Krumlov
v období let 1921 - 1951

Odpověď

Dobrý den,

tyto informace je částečně možné získat z výsledků sčítání lidu, na jejichž základě byly také zpracovávány statistické lexikony obcí. První sčítání lidu v samostatné Československé republice se uskutečnilo v roce 1921 (http://www.scitani.cz/sldb2011/redakce.nsf/i/prvni_ceskoslovenske_scitani_lidu_1921), v 1. dílu statistik " Sčítání lidu v republice Československé ze dne 15. února 1921" jsou národnosti děleny poměrně detailně (československá, ruská, německá, maďarská, židovská, polská, jihoslovanská, rumunská, cikánská, jiná a dohromady; dále počet cizích státních příslušníků) ale bohužel pouze na úrovni soudních a politických okresů.

"Statistický lexikon obcí v Čechách" zpracovaný na základě sčítání z roku 1921 uvádí údaje pro jednotlivé obce v soudním okrese Český Krumlov (str. 337), českoslovenští státní příslušníci jsou děleni podle národnosti na československou, německou, židovskou a jinou a dále je uveden také počet cizozemců. Z tabulky I. na str. XV je možné získat ještě údaje o "Obyvatelstvu soudních a politických okresů Čech podle národnosti resp. obcovacího jazyka v letech 1880-1921 (v číslech poměrných)". Kromě okresu Český Krumlov jsou zmiňovány údaje k samostaným obcím Chvalšiny, Český Krumlov a Horní Planá.

Druhé československé sčítání proběhlo v roce 1930 (http://www.scitani.cz/sldb2011/redakce.nsf/i/ceskoslovenske_scitani_lidu_1930), zde jsme bohužel výsledky nemohli prohlédnout, svazek je v současné době půjčen jiným čtenářem a jsou na něj další rezervace. Nicméně předpokládáme, že bude mít podobnou formu jako výstup z předchozího sčítání, tedy pouze na úrovni okresů.

"Statistický lexikon obcí v zemi České" obsahuje informace z obcí politického i soudního okresu Český Krumlov (str. 167-175), českoslovenští státní příslušníci jsou podle národnosti rozlišování na čechoslováky, němce a jiné, zvlášť je opět uveden počet cizozemců.

Další úplné sčítání lidu bylo vzhledem k válečným událostem provedeno až v roce 1950 (http://www.scitani.cz/sldb2011/redakce.nsf/i/ceskoslovenske_scitani_lidu_1950). V letech 1946 a 1947 sice byly zpracovány soupisy obyvatelstva v Československu, ale jednalo se pouze o dílčí akce, informace o složení obyvatelstva z hlediska národnosti nejsou zahrnuty.

Statistické publikace z výsledků sčítání v roce 1950 jsou v Národní knihovně bohužel dostupné pouze v Národním konzervačním fondu, který není běžně přístupný (více na http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_konzervacni_fondy.htm ), další exempláře s možností výpůjčky se nám nepodařilo dohledat. Nepodařilo se nám proto ověřit, v jaké podobě jsou údaje o národnostním složení zpracovány.

"Statistický lexikon obcí Republiky Československé 1955" již bohužel obsahuje pouze informace o celkovém počtu obyvatel v jednotlivých obcích okresů bez členění podle dalšího hlediska.

Způsob zjišťování národnosti obyvatel, definice a metodika se v průběhu desetiletí měnily a rovněž význam zjištěných údajů měl v různých obdobích naší historie různou váhu. Podrobnější informace vztahující se k jednotlivým sčítáním jsou k dispozici na stránkách Českého statistického úřadu - http://www.czso.cz/csu/2003edicniplan.nsf/t/57004FD451/$File/Kapitola1.pdf .

Prameny:

* Sčítání lidu v republice Československé ze dne 15. února 1921. I. díl. Praha: Státní úřad statistický : Bursík & Kohout [distributor], 1924 (Brno : Polygrafie). Tabulka IV. - českoslovenští státní příslušníci podle národnosti. Úhrnný počet cizinců (str. 29); tabulka IX. - Cizozemci podle národnosti (str. 73), tabulka X. - Přítomné obyvatelstvo (domácí i cizí) podle národnosti (str. 83); tabulka XI. - Přítomné obyvatelstvo podle národnosti a pohlaví (str. 84). (Československá statistika ; 9. Řada VI, Sčítání lidu ; seš. 1).

- v Národní knihovně ČR dostupné pro objednání k prezenčnímu studiu do studovny v naskenovaných katalozích Katif (http://katif.nkp.cz ): Generální katalog I > Slad - Sterl > Statistik-Stau > č. záznamu 90 (signatura 54 C 3585, sv. 9, řada 6, seš. 1).

* Statistický lexikon obcí v Čechách : úřední seznam míst podle zák. ze dne 14. dub. 1920, čís. 266 Sb. zák. a nař. : vyd. minist. vnitra a Stát. úřadem statist. na zákl. výsledků sčítání lidu z 15. února 1921. V Praze : Stát. úřad statist. : Bursík a Kohout [distributor], 1923. xxiv, 596 s. . tabulky ; 31 cm.

- informace o dostupných exemplářích k dispozici v elektronickém katalogu NK ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc )

* Sčítání lidu v republice Československé ze dne 1. prosince 1930. Díl I, Růst, koncentrace a hustota obyvatelstva, pohlaví, věkové rozvrstvení, rodinný stav, státní příslušnost, národnost, náboženské vyznání / předml. [naps.] Jan Auerhan a Antonín Boháč. Praha : Státní úřad statistický : Bursík a Kohout [distributor], 1934 (Státní tiskárna). 55, 205 s. ; 31 cm. (Československá statistika. Ř. VI, Sčítání lidu ; sv. 98, seš. 7)

- informace o dostupných exemplářích k dispozici v elektronickém katalogu NK ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc )

* Statistický lexikon obcí v zemi České : úřední seznam míst podle zákona ze dne 14. dubna 1920, čís. 266 Sb. zák. a nař. V Praze : Orbis, 1934. 1 sv. (přeruš. str.) ; 4°. (Statistický lexikon obcí v republice Československé ; [sv.] 1). Vydán ministerstvem vnitra a Státním úřadem statistickým na základě výsledků sčítání lidu z 1. prosince 1930.

- informace o dostupných exemplářích k dispozici v elektronickém katalogu NK ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc )

* Sčítání lidu a soupis domů a bytů v Republice československé ke dni 1. března 1950. Díl 1, Nejdůležitější výsledky sčítání lidu a soupis domů a bytů za kraje, okresy a města. Praha : Stát. úř. statistický, 1957. 171 s. : 12 mp. příl. ; 4°. (Československá statistika. Řada A ; Sv. 3)

- dle elektronického katalogu NK ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc ) zařazeno do Národního konzervačního fondu

* Statistický lexikon obcí Republiky Československé 1955 : podle správního rozdělení 1. ledna 1955, sčítání lidu, domů a bytů 1. března 1950. Praha : Státní úřad statistický a min. vnitra, 1955. 574 s. ; 31 cm

- informace o dostupných exemplářích k dispozici v elektronickém katalogu NK ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc )