Národní muzeum

Text dotazu

Prosila bych informaci,kde byly umístěny sbírky Národního muzea do otevření budovy na Václavském náměstí a jaká expozice je v Letohrádku Kinských.

Odpověď

O historii Národního muzea se můžete poučit na webových stránkách NM (www.nm.cz), k budově a umístění sbírek se tu píše:

Problémem, který provázel Národní muzeum od jeho vzniku, bylo uložení muzejních sbírek. Zpočátku byly uloženy ve Šternberském paláci na Hradčanech, od roku 1846 v Nostickém paláci v ulici Na příkopě, od roku 1891 v nově postavené muzejní budově na Václavském náměstí. Třebaže v porovnání se staršími objekty byla nová reprezentační budova nesrovnatelně větší, záhy pro potřeby muzea nedostačovala. Sbírky nadále narůstaly a narůstají a velké projekty, jakými byla výstavba budov pro Knihovnu Národního muzea a Přírodovědecké muzeum na Letenské pláni nebo výstavba Přírodovědeckého muzea v Troji, či jiné záměry (např. přístavba budovy na Václavském náměstí) zůstaly nerealizovány. Teprve poslední léta přinášejí řešení - nová budova Přírodovědeckého muzea se staví v Horních Počernicích, velké depozitární prostory pro sbírky Historického muzea a pro Knihovnu Národního muzea byly získány a rekonstruovány, případně jsou dále upravovány v Terezíně.
(http://www.nm.cz/historie.php)

Letohrádek Kinských je v současné době stále uzavřený, měly by v něm být vystaveny sbírky národopisného oddělení NM. Viz Listy hlavního města Prazy z ledna 2003, s. 3.

Přesnější informace o stavu rekonstrukce a případném otevření byste získala přímo v Národním muzeu.