Národní listy, sídlo redakce

Text dotazu

Dobry den, zajimalo by mne, kde sidlila redakce narodnich listu mezi lety 1909 a 1921. domnivam se, ze to mohlo byt v opletalove ulici 3/920 (drive ul. bosacka). dekuji za odpoved.

Odpověď

Dobrý den,

podle údajů z časopiseckých bibliografií a pražských adresářů sídlila administrace a redakce Národních listů v letech 1909 až 1921 v Praze na Novém městě v Marianské ul. 3:

- redakce a administrace (udaje z let 1909, 1910,1912, 1919, 1920) - II. [= Praha, Nové město] Marianská 3
- redakce a administrace (udaj z roku 1924) - II-920 [= Praha, Nové město, čp. 920] Lützowova 3

Marianská, případně Lützowova ulice se dnes skutečně jmenuje Opletalova.

LAŠŤOVKA, Marek a kol. Pražský uličník : encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství. Praha : Nakladatelství Libri, 1998. s. 29-31. ISBN 80-85983-25-7.
... Od roku 1839 se celá ulice jmenuje Mariánská po manželce rakouského císaře Ferdinanda V. Marii Anně (1803-1884). Dále se zde střídají názvy Lützowova, Beethovenova a opět Lützowova. Roku 1947 část ulice od Růžové k Hybernské získala název Opletalova ... Od roku 1952 se celá ulice jmenuje Opletalova. Dům čp. 920/3, nedaleko Václavského náměstí, U Klučických, U Karásků, U Turků, U Zounků, ale také U Národních listů ...

Použité bibliografie a adresáře:
NOSOVSKÝ, Karel. Soupis českých a slovenských současně vycházejících časopisův v zemích Koruny české, Vídni, Německu, Rusku a v Americe : s ukazatelem míst a oborů, jakož i statistikou. Praha : nákladem vlastním, 1909.

KRAUS, Vojtěch. Adresář královského hlavního města Prahy a obcí sousedních Bráníka, Břevnova, Bubenče, Dejvic, Karlína, Kobylis, Košíř, Michle, Nuslí, Podolí-Dvorců, Proseka, Radlic, Smíchova, Strašnic, Střešovic, Střížkova, Troje-Podhoří,Veleslavína, Král.Vinohradů, Vršovic, Vysočan a Žižkova. Praha : Obec pražská, 1910.

Chytilův úplný adresář království českého. Díl I, Obvod obchodní a živnostenské komory v Praze. Praha : nákl. vl., 1912.

Chytilův adresář sídelního města Prahy. [Část 1, Úřady a ústavy]. Praha : [nákl.vl.], 1919. 174 s.

Bibliografický katalog časopisectva republiky Československé za rok 1920 = liste bibliographique des journaux paraissant dans la république Tchécoslovaque pour l année 1920. Praha : Československý ústav bibliografický, 1921.

CHYTIL, Alois. Chytilův Adresář hl. města Prahy. Část 2, Úřady, ústavy, korporace,podniky družstevní, peněžní, průmyslové, obchodní a živnostenské Praha : nákl.vl., 1924. 20, 16, 832 s.