Národní knihovna ČR, historie

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se dozvěděla něco více o historii Národní knihovny (na Mariánském náměstí), o její budově atd. Děkuji za odpověď,

Odpověď

Dobrý den, stručný přehled historie Národní knihovny ČR naleznete např. na našich stránkách (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Historie_Klementina&submenu2=94).

Podrobněji je vývoj Národní knihovny ČR popsán např. v následujících publikacích:

* NOVOTNÁ, Eva. Národní knihovna České republiky : průvodce historií = National Library of the Czech Republic : guide to the history.  2., upr. vyd. Praha : Národní knihovna ČR, 2002. 57 s., [8] s. barev. obr. příl. : il., portréty.  ISBN 80-7050-399-8.

* HEKRDLOVÁ, Kateřina. Klementinská knihovna : bibliotheca semper viva : k 220. výročí zveřejnění = The Clementinum Library : 220th anniversary of serving the public. 1. vyd. Praha : Národní knihovna ČR, 1997. 55 s., [2] s. ISBN 80-7050-282-7.

* TOBOLKA, Zdeněk Václav. Národní a universitní knihovna v Praze, její vznik a vývoj. I, Počátky knihovny až do r. 1777.  Vyd. 1. V Praze : SPN, 1959. 169 s., [34] s.

* SAJÍC, Jan. Pokladnice věků : Klementinum a Universitní knihovna. Praha : Národní a universitní knihovna v Praze, 1948.  42 s., 12 s.

S historií NK ČR souvisí i dějiny Klementina, budovy, v níž NK ČR sídlí:
* ŠÍMA, Zdislav. Astronomie a Klementinum = Astronomy and Clementinum. 1. vyd. Praha : Národní knihovna ČR, 2001.  124 s., [16] s. obr. příl. : il.
ISBN 80-7050-386-6.

* VOIT, Petr. Pražské Klementinum.  Praha : Národní knihovna v Praze, 1990. 183 s. ISBN 80-7050-344-0 (v knize neuvedeno) ; ISBN 80-901092-4-1 (chyb.)

Kromě Národní knihovny ČR (oficiální adresa NK ČR je Klementinum 190, Praha
1) sídlí v Klementinu i Státní technická knihovna (http://www.stk.cz/cs/o-nas/historie-stk/, oficiální adresa - Mariánské náměstí 5, Praha 1). Na Mariánském náměstí je také budova Městské knihovny v Praze, respektive její Ústřední knihovny  (http://www.mlp.cz/historie.php, oficiální adresa Mariánské náměstí 1, Praha 1).