Národní knihovna ČR, fondy

Text dotazu

Kolik je v NKC knihovních jednotek, kolik gigabajtů by bylo třeba na uložení těchto fondů v digitální podobě a kolik běžných metrů potřebuje Vaše instituce na uložení vašich fondů?

Odpověď

Dobrý den,

základní údaje o fondech NK najdete ve výroční zprávě za rok 2005, v elektronické podobě je k dispozici na adrese:
http://www.nkp.cz/files/vz2005.pdf .
Pokud jde o běžné metry našich fondů, je obtížné stanovit nějaký odhad (podle kolegů z příslušného oddělení zabere 1 bm cca 30 svazků knih běžného menšího formátu, nebo 10 svazků větších rozměrů). Při zaokrouhlení na 6 mil. knih jednotek to dává údaj v rozmezí 200 000 - 1 200 000 bm. Skutečná hodnota bude zřejmě spíše v dolní části odhadu.
K digitalizaci:
V současné době má NK zdigitalizováno 2 miliony stran (stran nikoli svazků) dokumentů, což zabírá cca 12 TB paměti. Byl proveden odhad, že digitalizace Národního konzervačního fondu (http://konspekt.nkp.cz/nkfchar.phtml) by zabrala přes 35 TB. Jedna strana dokument zabere cca 1MB v případě velkých formátů (noviny) a cca 250kB u malých. Lze udělat odhad (počítáme-li zhruba 5 milionů svazků - což je o něco méně než skutečný stav), v průměru třeba 200 stran na dokument a třeba 0,5MB na stranu. To by bylo značně hypotetické číslo, vpodstatě jen řádový odhad. Ve skutečnosti se samozřejmě nepočítá s plnou digitalizací, to by bylo finančně neúnosné. V jednání je nákup digitální knihovny s kapacitou 25TB, což může dát obraz o rozměrech digitalizace v NK.

Základní statistické údaje o Národní knihovně v roce 2005 Knihovní jednotky celkem 6 197 320 . z toho rukopisy 14 905 . mikrografi cké dokumenty 19 498 . audiovizuální dokumenty 36 653 . elektronické dokumenty 3 480