Národní knihovna a veřejné knihovny

Text dotazu

Dobrý den, moc by mě zajímalo,v jakém vztahu byla Národní knihovna k veřejným knihovnám před rokem 1989 a jaký ho má nyní. (napr: služby, kurzy, atd.) Předem velmi děkuji za odpověď.

Odpověď

Před rokem 1989 Státní knihovna ČSR (nyní Národní knihovna ČR) plnila ze Zákona č. 53/1959 Sb., o jednotné soustavě knihoven tyto funkce:
a) byla ústřední knihovnou jednotné soustavy knihoven
b) plnila funkce metodického a koordinačního ústředí pro síť veřejných knihoven
c) řešila základní otázky organizační výstavby jednotné soustavy knihoven
d)zajišťovala odborné vzdělávání a zvyšování kvalifikace pro síť veřejných knihoven.

V současné době a v souladu se zák. č. 257/2001 Sb., knihovní zákon, je Národní knihovna ČR centrem systému knihoven. Zpracovává koncepční, metodické a normativní podklady pro organizační výstavbu a funkční rozvoj veřejných knihovnických a informačních služeb v ČR. Poskytuje poradenské, konzultační a expertní služby knihovnám, zejména veřejným, i jejich zřizovatelům. Shromažďuje údaje o veřejných knihovnách. Zabývá se speciálními úkoly veřejných knihoven pro vymezené skupiny obyvatelstva. Zabezpečuje mimoškolní vzdělávání pracovníků knihoven. Plní fukci Koordinačního centra programu Veřejné a informační služby knihoven (VISK). Zastupuje knihovny při jednání s kolektivními správci autorských práv ve věci úhrady odměn za užití autorských děl.

Další informace najdete na adrese : http://knihovnam.nkp.cz