Nářečí v Plzeňském kraji v minulosti

Text dotazu

Dobrý den,
tuze by mě zajímalo, existuje-li nějaká kniha, která by pojednávala o tom, jak se dříve mluvilo na Plzeňsku. Vím, že bylo mnoho napsáno o nářečích moravském a chodském, však nikdy jsem nenarazil na nic takového, co by pojednávalo o nářečí na Plzeňsku. Pokud ničeho takového není, ocenil bych doporučení na jakýkoli zdroj, z něhož bych mohl čerpat a který by mi mohl pomoci. Děkuji mnohokrát.

Odpověď

Dobrý den,

odpovídáme na Váš dotaz položený prostřednictvím služby Ptejte se knihovny dne 30.1.2017. K tématice nářečí v Plzeňském kraji v minulosti uvádíme následující zdroje:

Knihy

JAKLOVÁ, Klára a KOZÁK, Martin. Plzeňsko-český slovník. Vydání první. Klatovy: JK Books, 2016. 38 s. ISBN 978-80-88156-01-7.

KLIMEŠ, Lumír a kol. Západočeská vlastivěda. [Svazek 2], Jazyk. Vyd. 1. Plzeň: Pro Pedagogickou fakultu Západočeské univerzity vydalo Západočeské nakladatelství, 1992. 269 s. ISBN 80-7088-059-7. (zde zejm. [Kap.] Jaroslav Voráč. Nářečí, s. 67-103)

Články

PETŘÍK, Stanislav. O plzeňském „zpívání“. Naše řeč. 1936, roč. 20, č. 8, s. 196-201.
Dostupné také na: http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=3071

SPAL, Jaromír. Nářečí Plzeňského kraje. Život Plzeňska. 1950, roč. 1, č. 5-6, s. 78-79.

ŠACH, Josef. Jak se v Plzni mluvilo před sto lety. Pravda. 1968, roč. 49, č. 1, s. 3. (2.1.1968)

Dále Vám můžeme nabídnout rešeršní služby (k nim více na: http://svkpk.cz/pro-verejnost/prezencni-sluzby/specialni-studovna/). Formulář žádosti je třeba doručit (osobně, poštou nebo elektronicky) a vlastnit platný průkaz SVK PK (roční či jednorázový).

Použité zdroje

Katalogy a databáze Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje; Souborný katalog České republiky (knihy, články).