nález Komenského spisu (Obecná porada o nápravě věcí lidských)

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se dozvěděla, který významný vědec v minulém století objevil spis Didactica Magna (tedy Velká didaktika)?! Děkuji za odpověď..

Odpověď

Dobrý den,

Komenského Velká didaktika se neztratila a nebylo nutné ji nalézat; máte zřejmě na mysli objev jiného Komenského díla - Obecné porady o nápravě věcí lidských (De rerum humanarum emendatione consultatio catholica). Tento základní Komenského spis byl dlouhá léta považován za ztracený, až koncem r. 1934 objevil jeho rukopis a část foliového tisku (v r. 1940 pak rozsáhlejší foliové vydání) v archivu Franckeho sirotčincův německém městě Halle Dmytro Čyževskij. D. Čyževskij (1894-1977) byl významný filosof a slavista ukrajinského původu, který působil mezi válkami v Čechách, později pak v Německu.

Stručné popsání a literaturu k tomuto nálezu najdete v knize Jana Patočka, Komeniologické studie I, Praha 1997, str. 57-8, pozn. a.