Nakladatelství na poč. 20. století

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych zjistila podrobnější informace o historii nakladateství Vojtěch Šeba. Dále bych uvítala informaci, kde bych se mohla dopátrat podrobnější bibliografie mayovek u nakladatele Vilímka, A. Hynka, Toužimský&Moravec a také Šeba. Potřebovala bych doplnit informace na mých webových stránkách o Mayovi, k jednotlivým titulům knih bych ráda doplnila např. ilustrátora, překladatele, počet stran apod. Jde mi o tištěné dokumenty (mohou být i v němčině). Webové stránky Karl-May-Gesellschaft, kde nějaké informace jsou, jsem prošla. Za jakékoli podrobnější informace o českých vydáních mayovek i ze současnosti předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

bohužel se nám nepodařilo zjistit příliš informací o nakladatelství Vojtěch Šeba nebo přímo o V.Šebovi. Základní životopisné údaje V.Šeby jsou uvedeny v bázi AUT, několik údaju o nakladatelství jsme nalezli v "Lorenzově Adresáři" a v "Indexu členů Svazu českých knihkupců a nakladatelů":
Báze AUT - Databáze národních autorit NK ČR (https://aleph.nkp.cz/cze/aut): Vojtěch Šeba 1892-1961 pseudonym V. Vojtěchovský; narozen 7.2.1892, zemřel 29.12.1961 v Újezdě nad Lesy. Nakladatel a knihkupec v Praze, redaktor, literatura pro děti a mládež.

Lorenzův Adresář knihkupců, nakladatelů a příbuzných oborů v Republice Českoslovenké jakož i čsl. závodů v cizině. Roč. XII. Třebíč na Moravě :
Jindřich Lorenz,1926. s. 157.
* Šeba Vojtěch, knihkupectví, nakladatelství, obchod hudebninami a umělec. výrobky, půjčovna knih a velkoobchod papírem, Praha XIII (Staré Strašnice), Vinohradská tř. 418. Konc. 25. července 1922. (Účet u poštovní spořitelny v Praze 12.831. - Bankovní účet: Záložna knihkupců)
* = před firmou značí, že majitel nebo zástupce firmy jsou členy "Svazu knihkupců a nakladatelů čsl. republiky"

52. index členů [Svazu českých knihkupců a nakladatelů] podle stavu dne 14. února 1948. Praha : Svaz českých knihkupců a nakladatelů, 1948. s. 94-95. Šeba Vojtěch, Prah XX./77-Staré Strašnice, Vinohradská 418 Komisionář - D (=Družstvo knihkupců) Přijímá - Nv (=přijímá do komise všechny novinky) Telefon 985-29 Člen odboru - n (=je členem nakladatelského odboru) Běžný účet u záložny - Z (=má účet u Záložny knihkupců) Sídlo - P (=Paha) Členem od roku - 1922 Záloha - 2.000 Poštovní spořitelna - 12.831 B (= expediční hodiny od 9-12; 14-17; sobota 9-12)
Domníváme se, že další údaje o nakladatelství Vojtěch Šeba, pravděpodobně spíše administrativního nebo ekonomického charakteru, by snad bylo možné nalézt v různých archivních fondech (fond Nakladatelské domy, fond Svaz knihkupců a nakladatelů, fond Záložna knihkupců a nakladatelů v Praze). U fondů KMEN a Grémium knihkupců a nakladatelů v Praze nedokážeme s stanovit, zda bylo nakladatelství Vojtěch Šeba členy těchto organizací.
Některé z níže uvedených fondů nejsou podle databáze Archivní fondy a sbírky v České republice (http://www.mvcr.cz/clanek/archivni-fondy-a-sbirky-v-ceske-republice-386553.aspx) dosud zpracovány a zpřístupněny, ale přesto bychom Vám doporučovali kontaktovat správce těchto fondů.

Záznamy knihy vydaných u Jos.R.Vilímka, A.Hynka, Toužimského a Moravce a Vojtěcha Šeby si můžete vyhledat v elektronickém katalogu NK ČR - bázi NKC (https://aleph.nkp.cz/cze/nkc). Ve vyhledávání můžete i zkombinovat jméno autora (např. May) a název konkrétního vydavatelství. Součástí záznamu mohou být údaje o fyzickém rozsahu knihy, překladatelích nebo ilustrátorech. Jako další zdroj informací můžete pro literaturu do roku 1995 využít i naskenované generální katalogy NK ČR, literatura získaná do roku 1950 je obsažena v Generálním katalogu I (https://retris.nkp.cz/Catalog?sigla=ABA001), literatura získaná v letech 1951-1995 v Generálním katalogu II, od roku 1995. Tyto katalogy jsou jmenné, takže je nutné hledat podle příjmení autora.

Dále Vám doporučujeme oslovit:

* Literární archiv Památníku národního písemnictví: http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/
* Archiv České národní banky: http://www.cnb.cz/cs/o_cnb/archiv_cnb/index.html
* Archiv Hlavního města Prahy: http://www.ahmp.cz/

Název fondu (sbírky): Nakladatelské domy Uloženo v archivu: Literární archiv Památníku národního písemnictví Časový rozsah: 1890-1950
Metráž: 3,20 bm (z toho nic není zpracováno) Fond není přístupný v souladu se zněním archivního zákona a dalších právních předpisů Původce fondu
(sbírky): NAKLADATELSKÉ DOMY Konec 19. - pol. 20. stol.; sbírka nakladatelských prospektů.
Tematický popis: 1. Tisky (nakladatelské prospekty).
Archivní pomůcky: nejsou

Název fondu (sbírky): Svaz knihkupců a nakladatelů Uloženo v archivu:
Literární archiv Památníku národního písemnictví Místa vzniku fondu Praha Časový rozsah: 1879-1949
Metráž: 28,40 bm (z toho nic není zpracováno) Fond není přístupný v souladu se zněním archivního zákona a dalších právních předpisů Původce fondu
(sbírky): SVAZ KNIHKUPCŮ A NAKLADATELŮ 1879 - 1949; profesní svaz.
Tematický popis: 1. Doklady (právní, účetní a další, týkající se členských firem).2. Korespondence a) přijatá (členů); b) odeslaná.3. Tisky a výstřižky.4. Fotografie.5. Fragment archivu Grémia pražských knihkupců a nakladatelů a Středočeského grémia.
Archivní pomůcky: nejsou

Název fondu (sbírky): Záložna knihkupců a nakladatelů v Praze Uloženo v
archivu: Archiv České národní banky Místa vzniku fondu Praha Časový rozsah:
Metráž: 0,89 bm (vše je zpracováno a inventarizováno) Fond je přístupný v souladu se zněním archivního zákona a dalších právních předpisů Původce fondu (sbírky): Záložna knihkupců a nakladatelů Tematický popis: Fond lze využít ke studiu čs. peněžnictví. Fond obsahuje:
Protokoly představenstva, ředitelství a dozorčí rady; Písemnosti běžné obchodní agendy; Archivní pomůcky INVENTÁŘ ZÁLOŽNA KNIHKUPCŮ A NAKLADATELŮ, 1920 - 1949. Inventář, s. 7, ev.č.
30.

Název fondu (sbírky): Kmen - klub moderních nakladatelů Uloženo v archivu:
Literární archiv Památníku národního písemnictví Místa vzniku fondu Praha Časový rozsah: 1926-1949
Metráž: 0,40 bm (z toho nic není zpracováno) Fond není přístupný v souladu se zněním archivního zákona a dalších právních předpisů Původce fondu
(sbírky): KMEN - klub moderních nakladatelů 1926 - 1948; volné sdružení nakladatelských firem, soukromých vydavatelů a knihkupců.
Tematický popis: 1. Doklady (stanovy, zápisy ze schůzí).2. Korespondence a) přijatá; b) odeslaná.3. Tisky.4. Výstřižky.
Archivní pomůcky: nejsou

Název fondu (sbírky): Grémium knihkupců a nakladatelů v Praze Uloženo v
archivu: Archiv hlavního města Prahy Místa vzniku fondu Praha Časový rozsah:
1911-1942 Fond není přístupný v souladu se zněním archivního zákona a dalších právních předpisů Původce fondu (sbírky): Grémium knihkupců a nakladatelů v Praze; dříve Gremium knihkupců a nakladatelů uměleckých a antikvárních, Vězeňská 5, Praha V. - Gremium der Buchhändler und Verleger in Prag