Nakladatelství Albatros

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych prosím vědět, podle čeho se nakladatelství Albatros jmenuje.

Odpověď

Dobrý den,

nakladatelství Albatros vzniklo 15. dubna 1949 v Praze jako Státní nakladatelství dětské knihy (SNDK). V roce 1969 se SNDK s účinností od 1. ledna přejmenovalo na Albatros nakladatelství pro děti a mládež. V tomtéž roce přesídlilo do budovy Na Perštýně. Ve stejný rok vytvořil Jiří Rathouský logo Albatrosu. Nový název údajně navrhl spisovatel Bohumil Říha (v l. 1956-1967 ředitel Státního nakladatelství dětské knihy, Praha a v l. 1956-1970 předseda Kruhu přátel dětské knihy, autor Honzíkovy cesty, O letadélku Káněti, Dětské encyklopedie a dalších). Jde skutečně o ptáka albatrosa http://cs.wikipedia.org/wiki/Albatros_st%C4%9Bhovav%C3%BD, který svými velkými křídly (obrazně myšleno) obejme děti celého světa.