Náklad Svobodného slova

Text dotazu

Dobrý den,

snažím se někde sehnat, jaký náklad měl deník Svobodné slovo v klíčových obdobích Československa/České republiky. Jedná se především o tyto období:
mezi léty 1945-1948, 50. léta, 1968 obvzláště pražské jaro, následně po srpnu 1968 až po 80 léta, v neposlední řadě v 80. letech s důrazem na listopad 1989, potom by mě také velice zajímalo období po roce 1989 až k rozpadu ČSFR 1992, po-té až do roku 1995.

Je mi zřejmé, že veškerá požadovaná období dohledatelná nejsou. V každém případě nevím ani, kde je hledat. Pomůžemi tedy jakákoliv indície, zdroj atd.

Odpověď

Dobrý den,
podobně jako u Lidové demokracie (viz dotaz v archivu služby Ptejte se
knihovny:
http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/naklad-lidove-demokracie/?sea
rchterm=náklad) jsme prošli všechny možné dostupné zdroje a ověřili informace přímo v tiráži vybraných ročníků periodika. Bohužel, podobně jako u Lidové demokracie, nebyl náklad v tiráži Svobodného slova uváděn. Údaje o nákladu nejsou uvedeny ani v "Adresáři československého tisku" (1948). První dohledaný údaj o nákladu jsme nalezli až v článku na stránkách Syndikátu novinářů pro rok 1968 (http://syndikat-novinaru.cz/12/42/122/1968/rijen).
Svobodné slovo v daném roce vycházelo v nákladu 323 488 kusů. "Bibliografie periodik vydávaných na území Prahy v letech 1986  - 1990" udává náklad u pražského vydání Svobodného slova, a to pro všední den 220 000 výtisků, rozšířené vydání vycházelo v nákladu 330 000.

Od roku 1993 sleduje náklad tištěných periodik Unie vydavatelů (viz.
http://www.uvdt.cz ).