nahlášení novorozence na pojišťovnu

Text dotazu

Dobrý den, nemohu nikde najít jak je to s
nahlášením na pojišťovnu novorozence. do kolika dnua atd. děkuji

Odpověď

Dobrý den,

zákon stanovuje povinnost oznámit narození pojištěnce do 8 dnů ode dne narození zdravotní pojišťovně, u které je pojištěna matka dítěte v den jeho narození. Oznámení o narození pojištěnce provádí zákonný zástupce novorozence a lze jej uskutečnit písemně nebo osobně v příslušné zdravotní pojišťovně (můžete využít rovněž elektronickou podatelnu, pokud je na internetových stránkách příslušné zdravotní pojišťovny zřízena) předložením rodného listu dítěte. Pokud by nahlášení neprováděla přímo matka, bude pravděpodobně nutné uvést nějaké její osobní údaje, např. rodné číslo, příp. předložit její občanský průkaz.

Bližší informace naleznete na Portálu veřejné správy - http://portal.gov.cz/zivotnisituace?uzel=527&POSTUP_ID=89&PRVEK_ID=716 , případně na stránkách příslušné pojišťovny (např. Všeobecná zdravotní pojišťovna - http://www.vzp.cz/klienti/informace/registrace-k-vzp/novorozenec ).