Nadstandardní a doplňkové služby knihoven v cizině

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda v zahraničí existují doplňkové a nadstandardní
služby ve veřejných knihovnách. Pokud ano, jak se tento termín správně
přeloží do angličtiny? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
za doplňkové (či nadstandardní) služby můžeme považovat takové, které nespadají mezi služby základní vymezené Knihovním zákonem. V České republice je platný knihovní zákon 257/2001 Sb. (jeho znění naleznete např. na stránce http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=03_Leg/01_LegPod/Zakon257.htm).
Doplňkovými službami tak jsou služby mimo:
* zpřístupňování knihovních dokumentů z knihovního fondu knihovny nebo prostřednictvím meziknihovních služeb z knihovního fondu jiné knihovny
* poskytování ústních bibliografických, referenčních a faktografických informací a rešerší,
* zprostředkování informací z vnějších informačních zdrojů, zejména informací ze státní správy a samosprávy
* umožnění přístupu k informacím na internetu, ke kterým má knihovna bezplatný přístup

Tyto základní služby jsou bezplatné. Za doplňkové služby lze považovat např.
služby reprografické, školení, akce kulturního charakteru, služby využívající moderní informační technologie (chat pro virtuální referenční
služby) nebo služby pro uživatele se specifickámi potřebami. Tyto doplňkové služby již mohou být zpoplatněny.

Termín pro doplňkové či nadstandardní služby jsme hledali v bázích dostupných na adrese http://aleph.nkp.cz/F/, především Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) a Slovník knihovnické terminologie, ovšem žádný výraz, který by odpovídal, v bázích není.

Zahraniční knihovny se samozřejmě neomezují pouze na poskytování základních knihovnických a informačních služeb, v uvedených příkladech jsou tyto služby i zmíněny:
Knihovna v Severní Dakotě - http://enderlinnd.com/library.aspx
Knihovna v americké Benicii - http://www.benicialibrary.org/about/services

Zajímavým zdrojem informací by pro Vás také mohl být následující odkaz:
* Dokument IFLA o službách - www.ifla.org/VII/s8/proj/publ97.pdf

S dotazem Vám doporučujeme kontaktovat kolegy z Knihovny knihovnické literatury, kteří by Vám mohli podat další či upřesňující informace. Dotaz můžete zaslat na adresu kkl@nkp.cz.