Nachází se v Berní rule v obci Kerhartice (okres Ústí nad Orlicí) příjmení Procházka?

Text dotazu

Dobrý den,
dozvěděla jsem se o možnosti obrátit se na vás s dotazem a protože se jako genealog nacházím v bezvýchodné situaci, kdy můj předek, ačkoliv byl uveden jako otec několika dětí, se dle matrik nenarodil a ani nezemřel, této služby využívám jako poslední záchrany. Ptám se tedy: Nachází se v Berní rule v obci Kerhartice (okres Ústí nad Orlicí) případně v nejbližším okolí příjmení Procházka/Procháska? Mnohokrát děkuji za případné info.

Odpověď

Dobrý den,

dle Soupisu poddaných podle víry z roku 1651 a Berní ruly z roku 1654 v obci Krhartice (dnes Kerhartice) nikdo s příjmením Procházka/ Procháska nežil.  Toto příjmení se ovšem objevuje dle jmenného rejstříku k Berní rule v širším okolí obce (Litomyšl, Německé Lipchavy, Horní a Dolní Ředice, Horní Sloupice, Dolní Heřmanice apod.)

Určitě záleží na tom, v jakém časovém období se v rámci svého genealogického bádání nacházíte. V počátcích vedení matrik  (druhá polovina 17. století, u některých obcí i počátek 18. století) se nezřídka kdy stávalo, že nebyla zaznamenána všechna narození, svatby a úmrtí. Dalším možným odůvodněním, proč jste nenašla narození ani úmrtí svého předka je, že se do obce přiženit z jiné obce a ve stáří se přestěhoval za synem či dcerou do jiné chalupy či obce. Jisté komplikace při hledání narození může způsobit i tzv. biřmování. Občas se při genealogickém výzkumu můžete setkat s tím, že dítě se narodilo pod jiným jménem, než které později používalo. V tomto případě  přejalo za své jméno, které mu bylo dáno při biřmování.

Situaci též neulehčuje, že v daném období (až do roku 1786) nebyla podoba příjmení neměnná a ustálená. Stávalo se tedy, že osoba se uváděla se dvěma jmény (např. Procházka alias Kolář), některé záznamy mohou být vedeny pouze s druhým příjmením. Pokud se muž přiženil do chalupy k ženě či se oba přestěhovali na již zavedený statek, stávalo se, že převzali příjmení tzv. po chalupě.

K jednoznačné identifikaci záznamu bohužel často nepřispívá ani písmo a pravopis záznamů.

Zkuste se tedy podívat ještě po okolních obcích na roky přibližného narození a úmrtí. Pokud se jednalo o chalupníka, sedláka či jinak movitého muže,  pomoci by Vám do určité míry mohly i gruntovní knihy (ve fyzické podobě bývají zpřístupňovány ve Státním oblastním archivu, pod který obec spadá).

Použité zdroje

* Červený, Václav, ed. a Červená, Jarmila, ed. Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. 1. vyd. Praha: Libri, 2003. 2 sv. ISBN 80-7277-058-6.

* MATUŠÍKOVÁ, Lenka a PAZDEROVÁ, Alena. Soupis poddaných podle víry z roku 1651. Chrudimsko. Vyd. 1. Praha: Státní ústřední archiv, 2001. 3 sv. (386 s., s. 387-772, 773-1156). ISBN 80-85475-74-X.