Nakolik se zúčastní jeden člověk na znečištění?

Text dotazu

Dobrý den, mě by zajímalo, jestli existuje nějaký graf, kolik jeden člověk podpoří znečištění přírody a jestli je jak to částečně odvrátit.
Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den, Váš dotaz se zřejmě týká termínu "ekologická stopa", což je ukazatel, který úzce souvisí s konceptem udržitelného rozvoje. Ekologická stopa (EF, z anglického Ecological Footprint)  představuje plochu tzv. ekologicky produktivní země (zahrnuje pevninu i vodní plochu), kterou člověk na různých úrovních (od globální, přes státy a regiony až po jednotlivce či aktivity) ročně potřebuje k zajištění všech zdrojů a k likvidaci odpadů při používání běžných technologií. Ekologická stopa měří lidské požadavky na přírodní zdroje a propady odpadů v plošných jednotkách – globálních hektarech. Stanovuje množství a tempo spotřeby přírodních zdrojů, jako jsou zemědělské plodiny, maso, dřevo či paliva a produkci odpadů, jako je komunální odpad či oxid uhličitý vypouštěný do atmosféry. Porovnává je se schopností přírody odpady pohlcovat a likvidovat a nové zdroje vytvářet (biokapacita) se stranou poptávky (ekologická stopa), což nazýváme zelené účetnictví.

Posíláme odkazy na literaturu či webové stránky, kde je ekologická stopa podrobněji rozebrána, a které poskytují konkrétní  informace o kalkulaci či měření a jeho výsledcích.

Použité zdroje

Rázgová, Eva. Ekologická stopa: unese Země vaše kroky?. Praha: Ústav pro ekopolitiku, [2007?]. 33 s. ISBN 978-80-87099-02-5.

Třebický, Viktor, Lupač, Miroslav a Novák, Josef. Ekologická stopa města: metodika výpočtu. Praha: Týmová iniciativa pro místní udržitelný rozvoj, 2011. 37 s. ISBN 978-80-87549-00-1.

Lupač, Miroslav, Novák, Josef a Třebický, Viktor. Uhlíková stopa města: metodika pro stanovení místního příspěvku ke klimatické změně. Praha: Týmová iniciativa pro místní udržitelný rozvoj, 2012. 38 s. ISBN 978-80-87549-05-6.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekologick%C3%A1_stopa

http://vitejtenazemi.cz/cen[…]cka_stopa&site=spotreba

http://www.ekologickastopa.cz/[…]/190-326-co-je-ekologicka-stopa.htm

http://zpravy.aktualne.cz/[…]/