Mýto (původ názvu)

Text dotazu

Dobrý den, zajímal by mě původ názvu města Vysoké Mýto. Je to od mýta - poplatku, nebo od mýcení - kácení? Je původ názvu u všech obcí - Mýt (Grešlové Mýto, Mýto u Rokycan ...) stejný? Díky.

Odpověď

Dobrý den, oba Vámi uváděné významy slova mýto (mýcení = kácení, mýtné = poplatek) mohly být základem pro vnik obce Mýto. Je velmi těžké určit, který význam slova byl při zakládání obce určující. Dr.Profous ve své knize Místní jména v Čechách se k problematice významu jmen obcí Mýto staví takto:
"Vysokomýtský rodák Herm.Jireček rozuměl jménu svého rodiště ve významu clo (v Pam. vys.-mýt.75), ale Sedláček ve významu mýtina. V okolí chrudimském, odkud pocházím, jsem slovo mýto ve významu mýtina nikdy neslyšel; z domova znám slovo mýto jen ve významu poplatek, který býval placen na silnicích u mýtních závor. Ale v Hluboši u Příbramě jsem slyšel od prosté ženy slovo mejto ve významu mýtina. Sedláček pocházel z Ml.Vožice a slyšel tedy slovo mýto doma také ve významu mýtina, paseka. To asi rozhodovalo u obou badatelů při výkladu jména Vys.Mýto. - Význam mýtina mělo pův.jm. Mýto u osad, kudy nevedla nikdy významná cesta, takže tam nikdy mýto placeno nebylo. Zdá se však, že to bude velmi zřídka. Zpravidla dostaly jm.Mýto osady na cestách, v místech, kde bylo kdysi placeno clo n. mýto, které tedy ležely u mýta."
(PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny. 3.díl:M-Ř. 1. vyd. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1951. s.168.) Jelikož Vysoké Mýto bylo založeno kolem roku 1262 králem Přemyslem Otakarem II. na důležité obchodní stezce, dá se předpokládat, že název obce byl odvozen od mýta - mýtného poplatku.