Může statická elektřina zabít?

Text dotazu

Když statickou elektřinu cítíme, dosahuje okolo 3500V. Při chůzi (lino, koberec) se generuje statická elektřina o velikosti 3500-30000V. Jak je možné, že takovéto napětí člověku neublíží?
Vím, že to má co dělat s hodnotou proudu, ale nerozumím souvislostem.
Lze toto vysvětlit ohmovým zákonem?
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Na rozdíl od úrazů elektrickým proudem je statická elektřina pouze jakýmsi "kapacitním vybitím" elektrického náboje.

Vážnost úrazů způsobených elektřinou se liší podle toho, jaký proud vstupuje do těla (tedy množství elektrického náboje prošlého za jednotku času daným průřezem), doba, po kterou se tak děje, místo, kudy proud prochází, a výše elektrického napětí.

Při výboji statické elektřiny se dosahuje vysokého napětí, ale velmi malého nebo žádného proudu, přičemž velikost proudu dosahuje vrcholu během pár nanosekund. Aby došlo k srdeční arytmii, musí srdcem několik milisekund procházet silný elektrický proud (fatální může být 30 mA u střídavého proudu a 300-500 mA u stejnosměrného proudu). Pokud je elektrický proud opravdu vysoký, může být i napětí okolo 50 voltů smrtelné, záleží ovšem i na frekvenci.

Co se týče přirozeného odporu lidského těla, ten je pro každého jiný, mění se během dne, záleží na atmosférických podmínkách, teplotě, atd. Při ideálních podmínkách (suchá kůže) může dosahovat až 100 000 ohmů, pokud je kůže narušená nebo mokrá, odpor těla může klesnout až na 1000 ohmů. Vysoké napětí navíc rychle ničí pokožku a to může způsobit snížení elektrického odporu až na 500 ohmů.

Použité zdroje

https://en.wikipedia.org/wiki/Static_electricity
https://en.wikipedia.org/[…]/Electric_shock#Issues_affecting_lethality
https://en.wikipedia.org/wi[…]icity_and_similar_phenomena