Multikulturní svět/společnost

Text dotazu

Dobrý den, mohli by jste mi prosím doporučit publikace, které by souviseli s tématy jako:
multikulturní společnosti/svět
mediální obraz cizinců/menšin
reklama s multikulturním podtextem
postoje většinové společnosti vůči cizincům/menšinám

Mockrát děkuji!

Odpověď

Dobrý den,

Vámi uvedené téma je poměrně široce vymezené. V případě, že na toto téma píšete nějakou seminární, ročníkovou či kvalifikační práci, doporučovali bychom Vám určité zúžení tématu.  Níže uvádíme pouze výběr několika knih. Další můžete dohledat v doporučených zdrojích:

(Katalog Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc )

* PREISSOVÁ, Andrea. Za hranice multikulturalismu. 1. vydání. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2016. 164 stran. Monografie. ISBN 978-80-244-4966-1.

* MOREE, Dana. Základy interkulturního soužití. Vydání první. Praha: Portál, 2015. 204 stran. ISBN 978-80-262-0915-7.

* PREISSOVÁ, Andrea. Multikulturalismus - ztracené paradigma?. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2014. 202 s. ISBN 978-80-244-4134-4.

* SUCHÁNKOVÁ, Hana a kol. Multikulturně v teorii i praxi. Vyd. 1. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem, 2013. 139 s. Monografie. ISBN 978-80-7414-616-9.

* PREISSOVÁ, Andrea, ed. a ŠVACHOVÁ, Irena, ed. Protipředsudkové vzdělávání v kontextu multikulturalismu. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2013. 206 s. Sborník; č. 2013/54. ISBN 978-80-244-3413-1.

* PREISSOVÁ, Andrea, CICHÁ, Martina a GULOVÁ, Lenka. Jinakost, předsudky, multikulturalismus: možnosti a limity multikulturní výchovy. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2012. 234 s. ISBN 978-80-244-3287-8.

* BARŠA, Pavel et al. Krize v multikulturalismu: multikulturalismus v krizi: kolektivní monografie. 1. vyd. Ústí nad Orlicí: Oftis ve spolupráci s katedrou kulturních a náboženských studií Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, 2012. 264 s. ISBN 978-80-7405-188-3.

* SEDLÁČKOVÁ, Lucie. Islám v médiích: mediální reprezentace sporu o karikatury islámského proroka Mohameda v Mladé frontě DNES. Vyd. 1. Liberec: Bor, 2010. 123 s. Jazyky a texty. ISBN 978-80-86807-65-2.

* KŘÍŽKOVÁ, Martina et al. Cizinci, našinci a média: mediální analýzy. Praha: Multikulturní centrum ve spolupráci s UNHCR, 2007. 106 s. ISBN 978-80-239-8475-0.

* Nečitelní cizinci: jak se (ne)píše o cizincích v českém tisku = Hard to make out foreigners: = how foreigners are (not) written about in the Czech press. Praha: Multikulturní centrum Praha, 2003. 94 s. ISBN 80-239-1137-6.

* ČERNÝ, Karel, ed. Nad Evropou půlměsíc. I., Muslimové v Česku a západních společnostech. Vydání první. V Praze: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2015. 278 stran. ISBN 978-80-246-3066-3.

* TOPINKA, Daniel, ed. Muslimové v Česku: etablování muslimů a islámu na veřejnosti. První vydání. Brno: Barrister & Principal, 2016. 469 stran. ISBN 978-80-7485-115-5.

* SCHEBELLE, Danica et al. Průzkum veřejného mínění cizinců z třetích zemí o otázkách integrace a jejich náhledů na majoritní společnost a život v ní. 1. vydání. Praha: VÚPSV, v.v.i., 2015. 121, 5 stran. ISBN 978-80-7416-225-1.

* KLVAČOVÁ, Petra. Biografie a identity cizinců usilujících o integraci do české společnosti: od "samozřejmé nerovnosti" k "nesamozřejmé rovnosti". Praha: Národohospodářský ústav Josefa Hlávky, 2012. 85 s. Studie Národohospodářského ústavu Josefa Hlávky; 9/2012. ISBN 978-80-86729-79-4.

* SCHEU, Harald Christian a ASLAN, Ednan. Migrace a kulturní konflikty. Vyd. 1. Praha: Auditorium, 2011. 322 s. ISBN 978-80-87284-07-0.

* NOSKOVÁ, Helena a kol. Identita národnostních menšin a integrace cizinců střední a východní Evropy ve dvaceti letech svobody: kolektivní monografie. 1. vyd. Praha: Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, 2011. 187 s. ISBN 978-80-7285-138-6.

Další literaturu k tématu můžete dohledat prostřednictvím Online katalogu Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc, Souborného katalogu ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/skc a Jednotné informační brány: http://www.jib.cz .  Články  -  prostřednictvím databáze ANL: http://aleph22.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-b&local_base=anl či licencované databáze Anopress.

K danému tématu se pravděpodobně bude vztahovat  i celá řada zahraničních článků a knih. K jejich dohledání můžete užít online licencované databáze knihoven (v Národní knihovně ČR jsou dostupné databáze viz http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu3=104 ) Volně dostupné jsou článkové databáze portálu JIB (http://www.jib.cz - zahraniční články, zahraniční články - licencované) a databáze Google Scholar ( http://scholar.google.cz/) .

Zahraniční  monografie k tématu je možné dohledat prostřednictvím zmíněného katalogu WorldCat OCLC: www.worldcat.org. Využít můžete také vyhledávač Google Books: http://books.google.cz/.